Liselerde web 2.0 tabanlı oyunlaştırılmış dijital platformların pedagojik etkililiği: Öğretmen ve öğrenci görüşlerine dayalı çok yönlü bir inceleme
The pedagogical effectiveness of web 2.0 based gamified digital platforms in high schools: A multifaceted study based on teacher and student views.
- Tez No: 951127
- Danışmanlar: DR. RIDVAN KAĞAN AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, lise düzeyindeki öğretmenlerin Web 2.0 tabanlı oyunlaştırılmış dijital araçları ders süreçlerine ne ölçüde entegre ettiklerini ortaya koymak ve bu araçların pedagojik etkililiğini öğretmen ile öğrenci görüşlerine dayalı olarak çok yönlü biçimde değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde, Mersin ili genelindeki 12 resmî lisede görev yapan 136 öğretmenden toplanan nicel ve nitel veriler analiz edilmiştir. Veriler iki basamaklı olarak elde edilmiştir: (1)“Web 2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeği (WAKYÖ)”uygulanmış, (2) 28 öğretmenle yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun Web 2.0 araçlarını kullanmaya istekli olduklarını, ancak teknik donanım, yeterli bilgi ve yabancı dil desteği eksikliği nedeniyle bu araçları sınıf içi uygulamalara tam anlamıyla entegre edemediklerini göstermektedir. Öğretmenler özellikle quiz tabanlı, kelime-oyunu temelli ve görsel tasarım odaklı araçları; dersi ilgi çekici hâle getirme, motivasyonu artırma, konuları pekiştirme ve ölçme-değerlendirme yapma amacıyla tercih etmektedir. İkinci bölümde, iki farklı oyunlaştırılmış dijital platformun pedagojik etkililiği; Mersin'deki çeşitli liselerde öğrenim gören 18 öğrenciyle yürütülen odak grup görüşmeleriyle incelenmiştir. Tematik analiz sonuçları, her iki platformun da motivasyonu yükselttiğini, ancak farklı öğrenme stillerine hitap eden özellikler sunduğunu göstermiştir. Kelime bilgisi geliştirmeye dönük içerik üretmeyi kolaylaştıran platform, dil becerilerinin pekiştirilmesinde öne çıkarken; rekabetçi kurgusu ve anlık geri bildirim olanağı sağlayan quiz tabanlı platform öğrenciler tarafından daha heyecan verici bulunmuştur. Maliyet bakımından kelime temelli platformun daha avantajlı olduğu, kullanılabilirlik açısından ise anlamlı bir fark görülmediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Web 2.0 tabanlı oyunlaştırılmış dijital araçlar hem öğretmenler hem de öğrenciler için öğrenme süreçlerini daha etkileşimli ve motive edici kılma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin gerçekleşebilmesi için öğretmenlerin dijital pedagojik yeterliklerinin desteklenmesi, teknik altyapının güçlendirilmesi ve içeriklerin pedagojik hedeflere uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Çalışma, dijital araç seçiminin pedagojik bağlam, öğrenci profili ve içerik özellikleri dikkate alınarak yapılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the extent to which high-school teachers integrate Web 2.0- based gamified digital tools into their lessons and to evaluate the pedagogical effectiveness of these tools from multiple perspectives grounded in teacher and student views. In the first phase, quantitative and qualitative data were collected from 136 teachers working in 12 public high schools in Mersin, Türkiye. Data were obtained in two stages: (1) the“Web 2.0 Tool Use Competency Scale (WAKYÖ)”was administered, and (2) structured interviews were held with 28 teachers. The findings indicate that although the majority of teachers are willing to use Web 2.0 tools, they are unable to fully integrate them into classroom practice because of limited technical infrastructure, insufficient knowledge, and lack of foreign-language support. Teachers primarily prefer quiz-based, word-game-oriented, and visual-design-focused tools to make lessons more engaging, enhance motivation, reinforce content, and conduct assessment. In the second phase, the pedagogical effectiveness of two different gamified digital platforms was examined through focus-group interviews with 18 students from various high schools in Mersin. Thematic analysis shows that both platforms increase motivation but offer features that appeal to different learning styles. The platform that facilitates vocabulary-oriented content creation stands out in reinforcing language skills, whereas the quiz-based platform with a competitive structure and instant feedback is perceived as more exciting by students. The vocabulary-oriented platform is more advantageous in terms of cost, while no significant difference was found regarding usability. Overall, Web 2.0-based gamified digital tools have the potential to render learning processes more interactive and motivating for both teachers and students. Realizing this potential requires enhancing teachers' digital pedagogical competencies, strengthening technical infrastructure, and designing content in line with pedagogical objectives. The study underscores the importance of selecting digital tools by considering pedagogical context, student profile, and content characteristics..