Sürekli dalgacık dönüşümünde paul dalgacığı kullanılarak kırmızı kan hücrelerinin yüzey morfolojilerinin belirlenmesi
Determination of surface morphology of red blood cells by using paul wavelet in continuous wavelet transform
  1. Tez No: 527299
  2. Yazar: MERVE UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KOCAHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; kırmızı kan hücrelerinin yüzey morfolojilerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda; mikrometre ölçeğine sahip örnek cismin üç boyutlu yüzey profilinin ölçümü için beyaz ışık kırınım faz mikroskobisi tekniğinin kullanıldığı deney kurulumu gerçekleştirilmiştir. Beyaz ışık mikroskobu, interferometre ve CCD kullanılarak cismin ızgara desenli görüntüleri elde edilmiştir. Ayrıca, faz dağılımını hesaplamak için, sürekli dalgacık dönüşümünde Paul dalgacığının kullanılması önerilmiştir. Paul dalgacığının seçilmesinin sebebi birden fazla serbestlik derecesine sahip olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the surface morphology of red blood cells. For this purpose, white light diffraction phase microscopytechnique was used for three dimensional surface profile measurements on micrometer scale sample bodies. A white light microscope, interferometer and CCD were combined to obtain images of red blood cell with fringe pattern. Besides, continuous wavelet transform with Paul wavelet was proposed for the phase calculation from the fringe pattern. The reason of choosing the Paul wavelet that it has more than one degree of freedom.