Effects of brand equity dimensions on firm value and examining the moderating effect of perceived reputation: A study on large stores listed on ise
Marka değeri boyutlarının firma değerine etkileri ve itibar algısının düzenleyici etkisinin incelenmesi: Borsa İstanbul'a kote büyük mağazalar üzerine bir uygulama
- Tez No: 527310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Marka değeri tüketicilerin bir işletmenin sahip olduğu marka hakkındaki duygu ve düşüncelerinden oluşur. Bu durumdan hem marka hem de tüketiciler yararlanır. Aynı zamanda finansal açıdan da yorumlanır. Kurumsal itibar ise, hem kurumun çalışmalarından etkilenir ve hem de kurumu etkileyen çevrenin oluşturduğu kurumsal paydaşların kurum hakkındaki gerçekçi ve içsel değerlendirmelerinden oluşur. Bu çalışmanın amacı, firmaların marka değeri bileşenlerinin, tüketici ve potansiyel tüketici gözündeki algılanan kurumsal itibar bileşenlerini modere ederek firma değerine etki edip etmediğini ölçmek ve etkinin derecesini belirlemektir. Bu amaçla BIST'te yer alan ve Büyük Mağazalar Grubu olarak adlandırılan 10 perakende firmasının her birinden 30 kullanıcı ve 30 da kullanmayan kişi üzerinde marka değeri ve kurumsal itibar ölçülerek aynı firmaların değerleri ile birlikte incelenmiştir. Bu üç kavram arasındaki ilişkiyi gösteren bir model oluşturularak, model R programı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile sınanmıştır. Firmaların değerleri Defter Değeri/Piyasa Değeri oranı üzerinden ölçülmüştür. Türkiye genelinde yapılan bu araştırma bildiğimiz kadarıyla literatürde ilk olma özelliği taşımaktadır. Analiz sonuçları göstermiştir ki tüketici ya da potansiyel tüketici algısı yönünden marka değeri ile kurumsal itibar ve firma değeri arasında pozitif ve sayısal anlamı olan bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand equity compromises all the attitudes of consumers against a corporate brand. Brand equity offers advantage to both brand and consumer. In the same breath, brand equity is utilised financially. On the other hand, corporate reputation is made of the efficient and emotional jurisdiction of corporate stakeholders about the corporation. The aim of this thesis is to measure scientifically whether brand equity dimensions have any effect on firm value by moderating the perceived reputation dimensions of the companies. By this aim, a model is created to show correlation between these three concepts by gauging the reputation of the company, and brand equity perceptions of users and non-users of 10 corporations that are listed as“Large Stores”under the Nace classification of Istanbul Stock Exchange (ISE). The results, together with firm values of these companies which are the secondary data (Book to Market Ratio) were tested with structural equation modelling by using R programme. To the best of our knowledge, there is not any academic research globally and in Turkey that measures the relationship between these 3 concepts. According to the results of analysis, brand equity dimensions have statistically and scientifically meaningful effect on perceived reputation dimensions and on firm values of the companies.