Bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik tasarlanan 'veri setleriyle problem çözme' Öğrenme deneyiminin biçimlendirici değerlendirmesi
Formative evaluation of 'Problem solving with data sets' learning experience designed to improve computational thinking skills
  1. Tez No: 527309
  2. Yazar: BURCU BERİKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Çalışmanın amacı, bilgi işlemsel düşünme becerisini geliştirmeye yönelik“veri setleriyle problem çözme”öğrenme deneyiminin tasarlanması, uygulanması ve biçimlendirici değerlendirilmesidir. Öğrenme deneyimin tasarlanması aşamasında, ilk olarak ihtiyacın belirlenmesi ve öğrenen analizi aşamaları gerçekleştirilmiştir. Bu aşamalardan elde edilen bulgularla öğretim hedeflerin, stratejilerin ve içeriğin belirlenmesi sağlanmıştır. İlk prototipin geliştirilmesi ve pilot uygulaması sonrasında, biçimlendirici değerlendirme ve eğitsel kazanımların keşfedilmesi amaçlarıyla ikinci bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama ile tasarlanan öğrenme deneyimine yönelik eğitsel çıktıların keşfedilmesi ve öğrenme deneyiminin uygulama sürecinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2016-2018 yıllarında yürütülmüş olup planlanan ve planlanmayan eğitsel çıktıların ve uygulama sürecine yönelik durumların tespiti sebebiyle sürecin nitel yöntemlerle analizini gerektirmiştir. Çalışmanın geçerlik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla çalışmanın kavramsal çerçevenin oluşturulması aşamasında sistematik derleme çalışmaları ve alan uzmanları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ön hazırlık sürecinde veri toplama protokolü hazırlanmış, uzman görüşleri ve pilot uygulama sonucunda ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Uygulama ve veri toplama sürecinde bilimsel etik ilkelere uygunluk sağlanmış olup, durum çalışması veri tabanı ve veri kanıt zincirinin hazırlanması aşamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, öğrenme sürecinin öğrencilerin ilgi, beceri ve fayda algıları durumları açısından uygun tasarlandığı görülmüş, eksikliklerle ilgili önerilere çalışma içerisinde yer verilmiştir. Eğitsel çıktılar ile ilgili olarak ise, öğrencilerin veri ve veri tasarımı-analizi kavramlarını hedeflenen şekilde tanımlayabildikleri, veri analiz ve tasarım becerilerini kullanabildikleri ve problem çözme sürecinde bilgi işlemsel düşünme için önemli olan bilişsel stratejileri kullandıkları sonuçlarına varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin tespit edilen kavram eksikliklerine, ortalama altı performans gösterdikleri becerilere ve daha az kullandıkları bilişsel stratejilere yer verilerek, gelecek çalışmalarda bu noktalarda güçlendirme yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to design, implement and assess“problem solving with data sets”learning experience to improve the computational thinking skills. In the phase of designing learning experience, need analysis and learner analysis stages have been achieved. By the findings obtained, learning objectives, educational strategies and content were determined. After development and pilot implementation of the first prototype, a second implementation was carried out to explore learning objectives and assess the process formatively. The study was conducted in 2016-2018 and required qualitative analysis because of the aims of planned and unplanned educational outcomes and the identification of the expected positive and negative outcomes for the implementation process. Systematic literature review studies and interviews with field experts were carried out in the stage of the forming conceptual framework to ensure the validity and reliability of study. Moreover, data collection protocol was prepared during preliminary preparation stage, expert opinions and related regulations were implemented as a result of pilot implementation. In the process of implementation and data collection, scientific ethical principles have been considered and case study database and data evidence chain have been created. As a result of the study, it has been found that the learning process has been appropriately designed in terms of the interests, skills and perceptions of utility of the students, and the recommendations about the deficiencies are given in the study. With regard to educational outcomes, students can define data and data analysis-design phemonen and have skills to data design-analysis in a targeted way, and use strategies that are important for computational thinking in their problem-solving process. In addition, the misconceptions of the concept, the skills they perform below average, and the less cognitive strategies they use were given in the study to make empowerment in future studies.