Radiometry-based range prediction for mid- and long-wave infrared imaging systems
Orta ve uzun dalgaboyu kızılötesi görüntüleme sistemleri için radyometri tabanlı menzil tahmini
- Tez No: 527319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, orta ve uzun dalga boyu kızılötesi görüntüleme sistemleri için radyometri tabanlı menzil tahmini üzerine bir çalışma yapılmıştır. Çalışma esnasında belirli bir senaryo içinde bulunan hedefi, belirli bir atmosferik koşul ve belirli bir arka plan varlığında tasarlanmış bir optik, optomekanik ve optoelektronik sistem ile tespit, teşhis ve tanımlama amaçlı olarak radyometri tabanlı menzil tahmini denklemi ortaya konmuştur. MODTRAN yazılımı yardımı ile orta ve uzun dalga boyunda dört farklı atmosferik koşul için atmosferik geçirgenlik değerinin analizi detaylı olarak yapılmıştır. Johnson kıstasına göre kara, deniz ve hava hedefleri için tespit, teşhis ve tanımlama menzil değerleri elde edilmiştir. Hedef tipleri birbirlerinden oldukça farklı olabildiği için hedef alanının menzile etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak, optik sisteme özel giriş açıklığı ve optik geçirgenlik değerleri ile atmosferik geçirgenlik değerinin menzile olan etkileri iki dalga boyu bandında detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan bu çalışma, kızılötesi görüntüleme sistemi tasarımcıları için gelecekte yapmayı hedefledikleri kızılötesi arama ve takip sisteme tasarımları açısından önemli ve yararlı bilgiler sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study is about the mid- and long-wave infrared imaging systems in which radiometry-based range prediction are performed. In this study, radiometry-based detection, recognition and identification range prediction equation is derived by using an optical design, optomechanical and optoelectronic structure for particular targets, atmospheric conditions, and backgrounds. Analysis of the atmospheric transmittance value for four different atmospheric conditions at mid- and long-wave is performed in detail with help of MODTRAN software. Detection, recognition and identification range for land, sea, and air targets is obtained using Johnson criteria. In view of different target types, the effect of the target area on range is examined. Furthermore, the effect of optical aspects of infrared optical systems -aperture and transmittance- and atmospheric conditions on range prediction performance is examined and discussed for both mid- and long-wave bands in this thesis. This study is designed to provide useful information for forthcoming infrared imaging system designers significantly in their designs targeting infrared search and tracking.