Yerel halkın gastronomi turizmine karşı farkındalık ve tutumu: Kastamonu örneği
The attitudes and awareness of the local community towards gastronomy tourism: The case of Kastamonu
- Tez No: 527320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDOĞAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turizm etkinliklerinin ülke, bölge ve/ya turistik varış noktalarına sağlamış olduğu ekonomik kazanımlar önemli yapısal sorunların aşılmasında güvenilir bir çıkış noktası olarak kabul edilmektedir. Turizmin bu niteliği gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından olduğu kadar son yıllarda gelişmiş ülkelerin de ana gündeminde yer bulması sonucunu doğurmuştur. Bununla birlikte turizmden elde edilen ekonomik yararların en büyüklenebilmesi için turist kabul eden ülke, bölge ve/ya turistik varış noktasında yaşayan bireylerin turiste ve turizme yönelik olumlu bir tutum içerisinde olmaları gerektiğine inanılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı Kastamonu'da henüz doğum aşamasında olan Gastronomi Turizmi'nin gelişmesinde etkin bir rol oynayacağı düşünülen Kastamonu Halkı'nın bu turizm çeşidine yönelik farkındalık ve tutumunun ortaya konmasıdır. Araştırma amacını gerçekleştirmek için ilgili yazın derinlemesine taranmış ve elde edilen ikincil verilerin yardımıyla bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek Kastamonu Merkez İlçe'de yaşayan hane halkına kolayda, yargısal ve gönüllülük esaslarının temel alındığı bir yaklaşımla yüze yüze görüşmelerle uygulanmıştır. Kastamonu Merkez İlçe'de yaşayan 115,000 kişinin anakütlesini oluşturduğu araştırmada bu sayıyı temsile yeterli 384 kişiden veriler 2017 yılı boyunca toplanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde Sosyal Bilimlerde yaygın olarak kullanılan bir istatistik paket programından yararlanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin yanı sıra Gastronomi Turizmi'ne yönelik farkındalığı ölçen ifadeler/sorular sıklık, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmalarla açıklanmıştır. Gastronomi Turizmi'ne yönelik tutumu ölçen ifadeler ise faktör analizi ile çözümlenmiştir. Faktör analizi sonucu dört boyut elde edilmiştir. Bu boyutlar arasındaki anlamlılığı incelemek için korelasyon analizi de yapılmıştır. Sonuç olarak Kastamonu Halkı'nın yöresine ait ürün ve yemekleri yeterince tanımadığı, bu ürünlerden pişirilen yemekleri beğeni düzeylerinin ise çok yüksek olmadığı ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları ayrıca Kastamonu Halkı'nın Gastronomi Turizmi'ne yönelik farkındalıklarının zayıf, buna karşın turiste ve Gastronomi Turizmi'ne yönelik olumlu bir tutuma sahip olduklarını ortaya koymuştur. Anahtar kelimeler; Gastronomi Turizmi, Yerel Halk, Tutum, Kastamonu Yıl 2018, 103 sayfa Bilim Kodu…
Özet (Çeviri)
The economic gains that tourism activities bring to the country, region and / or touristic destinations are regarded as a reliable starting point for overcoming major structural problems. This qualification of tourism has given birth to the main agenda of developed countries in recent years as much as it is in terms of undeveloped and developing countries. Nevertheless, in order to maximize the economic benefits of tourism, it is believed that individuals who live in the destination country, region and / or touristic destination should be in a positive attitude towards tourism and tourism. In this context, the main purpose of the research is to reveal the awareness and attitude of the Kastamonu people, who are thought to play an active role in the development of Gastronomy Tourism, which is still in its birth stage in Kastamonu. In order to accomplish the purpose of the research, the related literature was deeply scanned and a scale was developed with the help of the secondary data obtained. Developed scale has been practiced with the households living in the Central District of Kastamonu face to face with an approach based on judicial and voluntary principles. The data has been collected from 384 people through a survey of 115,000 people living in the Central District of Kastamonu during the year 2017. In the analysis of the obtained data, a statistical package program widely used in social sciences was used. Expressions / questions that measure awareness of participants' demographics as well as Gastronomy Tourism are explained by frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviations. The expressions that measure attitudes towards gastronomic tourism were solved by factor analysis. Factor analysis resulted in four dimensions. Correlation analysis was also conducted to examine the significance of these dimensions. As a result, the Kastamonu people did not know enough about the products and foods of the region, and the dishes cooked from these products were not liked very highly. The results also show that the public of Kastamonu has a weak awareness towards Gastronomy Tourism but a positive attitude towards Tourism and Gastronomy Tourism. Key terms; Gastronomy Tourism, Local Community, Attitude, Kastamonu 2018, 103 pages Science Code: ....