Ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programı'nın (2014) Eisner modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of secondary education English course curriculum (2014) based on Eisner's model
- Tez No: 527325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programı'nın (OİDÖP) (2014) Eisner'ın Eğitsel Eleştiri Modeli'ne göre değerlendirilmesidir. Uzman görüşleri temel alınarak Eisner'in Eğitsel Eleştiri Modeliyle yürütülen bu araştırma tarama modelinde ve uzmanların dokümanları taraması ile yürütülmüş bir araştırmadır. Araştırmada 11 uzmanın program hakkındaki incelemeleri temel alınıp derlenmiştir. Bu uzmanlar lisans eğitimi İngilizce öğretmenliği olan ya da İngilizce dersi öğretim programı geliştirme süreçlerinde daha önce bulunmuş olan ve eğitim programları ve öğretim alanında yüksek lisans derecesine sahip, halen doktora eğitimini sürdüren veya üniversitede öğretim üyesi olan kişilerdir. Veriler uzmanlardan“uzman değerlendirme formu”ile alınmıştır. Toplanan değerlendirmeler içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, İngilizce Dersi Öğretim Programı (2014) altı tema altında değerlendirilebilir. Bu temalar programın yapılandırılması, programın dayanakları, programda ele alınan beceriler, programın destek unsurları, programın yetersizlikleri ve programın kullanışlı oluşudur. Uzman dönütleri programın birçok güçlü boyutu olduğu gibi, eleştiriye açık yönlerinin olduğunu da göstermiştir. Programın eleştirilen yönleri program geliştirme döngüsünde dönüt olarak kullanılmalı, karar alıcılar tarafından program güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the Secondary Education English Course Curriculum (SEECC) (2014) in accordance with Eisner's Educational Criticism Model. Based on expert opinions through Eisner's Educational Criticism Model, this research is a descriptive survey model research and was conducted through the experts' surveying documents. In the study, surveys of 11 experts regarding the curriculum were based upon and compiled. These experts are people whose undergraduate education is English Teaching, or who have attended English courses curriculum development studies and have Masters' degrees in the field of Curriculum and Instruction or continue their doctorate studies or work as faculty members in universities. Data were collected from the experts through“expert assessment form”. Collected data was evaluated through content analysis. Research results suggest that English Course Curriculum can be evaluated under six themes. These themes are curriculum construction, bases of the curriculum, skills examined in the curriculum, curriculum support elements, curriculum inadequacies, and practicality of the curriculum. Expert feedbacks showed that the curriculum has aspects open to criticism as well as having a great number of strong dimensions. Criticized aspects of the curriculum should be used as feedback in the curriculum development cycle, and the curriculum should be strengthened by decision makers.