Yeni sperm seçme tekniği olan mikroçip yönteminin embriyo kalitesi üzerine etkisi
The effect of microchip method in which newly developed sperm selection technique on embryo quality
  1. Tez No: 527363
  2. Yazar: ÖZCAN DÜZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Düzcü, Ö.Yeni Sperm Seçme Tekniği Olan Mikroçip Yönteminin Embriyo Kalitesi Üzerine Etkisi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Klinik Embriyoloji Programı. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2018. Genel Bilgiler ve Amaç; ICSI uygulamalarında kullanılan spermlerin DNA bütünlüğü çok önemlidir. Bu amaçla çeşitli sperm izolasyon yöntemleri geliştirilmiştir.Swim-up veyoğunluk gradient yöntemi bunlardan biridir.Son yıllarda spermleri fizyolojilerine göre ayıran bir yöntem olan mikroakışkan çip yönteminin klinik sonuçları henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada mikroakışkan çip yöntemi ile ayrılmış spermlerin ICSI sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada erkek faktörü olan 290 ICSI olgusunun gradient (100) ve mikroakışkan çip (190) sperm seçimi uygulanmış ve gebelik sonuçları elde edilmiştir. Olguların bazal hormon düzeyleri kaydedilmiş, semen analizi WHO 2010 kriterlerine göre yapılmıştır.İstatistik değerlendirme SPSS 20 istatistik paketi yardımı ile yapılmış,student's T-testi uygulanmıştır.p değeri
Özet (Çeviri)
Duzcu, O.The Effect of Microchip Method in which Newly Developed Sperm Selection Technique on Embryo Quality.Yeni Yuzyil University Medical Sciences Institute, Clinical Embryology Program. Master's Thesis,İstanbul, 2018. Aim of the Study andPurpose:DNA integrity of sperm used in ICSI applications is very important. For this purpose various sperm isolation methods have been developed.Swim-up and density gradient method are two of them. Clinical results of microfluidic chip method, which is a method which differentiates according to sperm physiology in years, has not yet been fully elucidated. For this reason, it is aimed to investigate ICSI results of sperm separated by microfluidic chip method in this study. Material and Methods: In this study, gradient (100) and microfluidic chip (187) sperm selection were applied to the male factor 290 ICSI case and pregnancy results were obtained. Baseline hormone levels of the cases were recorded and seminal analysis was performed according to WHO 2010 criteria. Statistical evaluation was performed with the help of SPSS 20 statistical package and student's T-test was applied. A p value