Why banks adopt mobile banking: The case of Turkey
Bankalar neden mobil bankacılığı kabul ediyor: Türkiye örneği
  1. Tez No: 527373
  2. Yazar: YASEMİN EZGİ ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektronik bankacılık ile ilgili literatürün çoğu, bankalar veya müşteriler tarafından internet bankacılığının benimsenmesine odaklanmıştır. Mobil bankacılık, finansal hizmetlere her an her yerden erişime olanak sağlayabilmesi sebebi ile internet bankacılığından farklıdır. Bununla birlikte, bankaların internet bankacılığı sonrası, mobil bankacılığı neden benimsedikleri ve uyum sağladıkları bugüne kadar gözardı edilmiştir. Bu çalışma, mobil bankacılığın benimsenmesinin belirleyicilerini bankaların bakış açısıyla incelemektedir. İlgili çalışmada, Türkiye'den 14 perakende bankasından oluşan bir örneklem seti kullanılmıştır. Bankaların kredilerinin aktiflere oranı arttıkça ve karlılık düştükçe bankaların mobil bankacılığa daha kolay uyum sağladığı görülmüştür. Ek olarak, mobil bankacılık, bankaların şube ağına tamamlayıcı bir bileşen olarak eklenirken; büyük, özel ve yerel bankalar da mobil bankacılığa daha kolay uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Majority of literature on e- banking (electronic banking) has conducted studies on internet banking adoption either by banks or by customers. Mobile banking differs from internet banking because it is available free of location and hence enables access to financial services anytime anywhere. However, why banks adopt mobile over and above internet banking has been neglected so far. This study investigates the determinants of mobile banking adoption from banks' perspective. Using a sample of 14 retail banks from Turkey, we show that banks adopt mobile banking when the proportion of loans to assets increases and when profitability decreases. Larger, private and local banks are more likely to adopt mobile banking while mobile banking complements the branch network of the banks.