Abziy Kıdırov'un seçme şiirlerinin dil ve üslup bakımından incelemesi (Metin-aktarma-eser incelemesi)
The analyse of the selected poems of Abziy Kydyrov with regards to language and style (Text-translation-work analysis)
  1. Tez No: 527375
  2. Yazar: FATİH YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 523
Özet
Her eser kendini vücuda getiren ustasının parmak izlerini taşır. Dile dayalı eserler de aynı şekilde, kendisine kelimeleri ile dokunuşlar yapan yazar ya da şairinin tüm emeğini satır satır, harf harf bünyesinde barındırır. Ortaya konulan eser, kullanılan kelimeler ve kelimelerin dizimi açısından üslupbilim çalışmaları için oldukça verimli bir saha oluşmasını sağlar. Yazar ya da şairin kelimeleri işlemede gösterdiği ustalık, onu hem diğer yazar ve şairlerden ayırır; hem de yazar ya da şairin üslubu da ortaya konmuş olur. Kelimeler her yazar ve şaire göre farklıdır. Hatta bu kelimeler görünüşleri ve anlamları itibarıyla aynı bile olsa yazarın ya da şairin onlara bakışı, algılayışı, kendi zihnine ve devrinin zihniyetine bigâne kalamaz. Bundan dolayı da bu kelimeler farklı bir bağlam oluşturur. Yapılan bu çalışmada Sovyet dönemi Kırgız çocuk edebiyatının seçkin kalemlerinden, şair Abziy Kıdırov'un seçme şiirleri üzerinde kelime dünyası incelendi. Şiirlerinde geçen kelimelerin kullanım sıklıklarına, kullanım türlerine ve kelime gruplarına ilişkin bir kaynak oluşturulmak amaçlandı. Kırgız çocuk edebiyatına, şairin edebi kişiliğine ve devrin zihniyet yapısına da değinildi. Abziy Kıdırov'un; Meken-Enem, Belek, Baatır Bala Karabay, Ala-Toom, Eki Dos ve Meerim adlarındaki şiir kitapları tetkik edilmiş, seçilen şiirler Türkiye Türkçesine aktarılmış ve böylece kardeş iki kültür arasında tabii olarak var olan gönül köprülerine bir yenisi daha eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every work carries the fingerprints of its master bringing it into being. It is also the sam efor the Works depended an a language, it contains all the labors of the writer or the poet touching it with his words line by line lettr by letter. The produced work supplies forming a quite fertile field fort he wording science works with regards to words and syntax used. The mastership shown by the writer or the poet in using words both differendiates him from the other writers or the poets and puts forth the style of the writer or the poet. Words are different according to every writer or poet. Even if they are the same words with regards to their appearances and meanings, the viewpoint and perception of the writer or the poet form a different context for the fact that it will not stay irrelevant to his mind and the mentality of its period. In this work, the word world of the selected poems of the poet Abziy Kydyrov who ise one of the distinguished poet of Kyrgyz Children's literature of Sovied Perriod, was analyzed. İt is aimed to from a resaurce fort he words used in his poems related to their frequency of use usage typer and word groups. İt is mentioned about Kyrgyz Children's Literature, the literary personality of the poet and the structure of the mentality of the period. The poet's poetry boks called Meken-Enem, Belek, Baatır Bala Karabay, Ala-Toom, Eki Dos ve Meerim were analyzed the selected poems were translated to Turkish of Turkey and so a new one was added to the heart bridges existing naturally between two brother cultures