Effects of ethnicity and nationality on conflict and peace: The case of Ethiopia and Eritrea
Etnisite ve milliyetçiliğin çatışma ve barışa etkileri: Etiyopya ve Eritre örnekleri
  1. Tez No: 843552
  2. Yazar: MEHMET HALUK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Etiyopya Eritre Federasyonu'nun 1952'de kurulmasının ardından, Eritre, Etiyopya içinde kısmi bir özerkliğe sahipti. Etiyopya İmparatoru Haile Selassie, Eritre üzerinde katı ve baskıcı bir politika izleyerek federasyonu feshetmiş ve Eritre'yi ilhak etmişti. Bu durum, otuz yılı aşkın süre bağımsızlık arayan Eritrelilerin silahlı direnişiyle sonuçlandı. Bu dönemde milliyetçi ve etnik duygular temel rol oynadı, Eritre'ye hakim olma ve asimile etme çabaları, etnik sınırları aşan Eritreli kimliğini besledi. Eritre'nin 1993'teki bağımsızlığından sonra, 1998-2000 yılları arasında Etiyopya ile Eritre arasındaki sınır savaşı, bölgedeki etnik gelişmelerde bir başka mihenk taşı oluşturdu. Etiyopya'daki etnik fay hatlarını ele almak için kullanılan etnik federalist yaklaşım, TPLF'nin Etiyopya siyasetinde ve diğer önemli alanlarda baskın olmasıyla birlikte, ülkedeki etnik gruplar arasında hoşnutsuzluk ve rekabete yol açtı. 2015-2018 yılları arasında ülke çapında protestolara ve çatışmalara neden olarak hükümetin ve yönetici elitlerin değişmesiyle sonuçlandı. Başbakan Abiy Ahmed liderliğindeki yeni Etiyopya hükümeti, TPLF hakimiyetini devre dışı bırakmaya çalışırken ülkedeki durumu yatıştırmak için liberal adımlar attı. İlerleyen dönemde, Etiyopya'nın içişlerini ve Eritre ile olan ilişkilerini milliyetçilik ve etnik güdümlü siyaset şekillendirdi. Bu tezin iddiası, yönetici elitlerin güç dinamikleri ve çıkarlarının yanı sıra inşa edilmiş kimliklerin, Etiyopya ve Eritre'de 1962'den bu yana yaşanan etnisite ve milliyetçilik söyleminin ve gelişmelerin ayrılmaz bir parçası olduğudur. Bahsekonu etnik çatışmalar ve barış süreçleri Etiyopya'daki etnisite ile Eritre kimliği ve milliyetçiliği aracılığıyla enstrümantalist ve inşacı teori tarafından açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the establishment of the Federation of Ethiopia and Eritrea in 1952, Eritrea enjoyed a degree of autonomy. Ethiopian Emperor Haile Selassie followed a strict and suppressing policy over Eritrea and finally dissolved the federation, and annexed Eritrea. This resulted with armed resistance of Eritreans seeking independence over three decades. During this period, nationalist and ethnic sentiments had fundamental role. Efforts to dominate and assimilate Eritrea nurtured the Eritrean identity which went beyond ethnic boundaries. After Eritrea's independence in 1993, the border war between Ethiopia and Eritrea between 1998 and 2000 set another cornerstone in ethnically influenced developments in the region. Also, the ethnic federalist approach that was used to address the ethnic fault lines in Ethiopia, along with the dominance of TPLF in Ethiopian politics and other important fields, caused discontent and rivalries between the ethnic groups in the country which led nationwide protests and clashes from 2015 to 2018, resulting change in the government and the ruling elite. The new Ethiopian government led by Prime Minister Abiy Ahmed took liberalist steps to calm the situation while trying to sideline the TPLF dominance. Nationalism and ethnic driven politics shaped the Ethiopian domestic affairs and its relations with Eritrea the way forward. This thesis claims that the power dynamics and interests of the ruling elites, as well as constructed identities are integral part of the ethnicity and nationalism discourse and developments in Ethiopia and Eritrea since 1962. These ethnic conflicts and peace processes were explained by the instrumentalist and constructivist theory through ethnicity in Ethiopia, along with Eritrean identity and nationalism.