Pan-Afrikanizm'in etnik çatışmalardaki rolü: Etiyopya'daki silahlı devlet dışı aktörler
Role of Pan-Africanism in ethnic conflicts: Armed non-state actors in Ethiopia
- Tez No: 903441
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kölelik, ırkçılık, sömürgecilik kavramları ile meydana gelen Pan-Afrikanizm ve sonrasında oluşan Afrika milliyetçiliği ve Afrika sosyalizmi akımları Afrika kıtasında yer bulmuştur. Bu akımların Afrika kıtasında etkili olmasında Afrika'nın Batılı merkez ülkeler tarafından küresel kapital ekonomik amaçlarla“çevre”olarak sömürülmesi etkili olmuştur. Pan-Afrikanizm'den sonra doğan akımlar, doğrudan sömürge idaresi altına girmeyen ancak sömürgecilik tehdidi hissedip dolaylı olarak sömürgeciliği tecrübe eden Etiyopya'nın politik düzenini ve çok etnik kimlikli yapısını doğrudan etkilemiştir. Sosyalist-Marksist akımla gelişen konjonktürde iktidar değişikliği yaşanmıştır. Ayrıca milliyetçi akımla birlikte etnik kimlikler kendilerine ait unsurları korumak adına etnik milliyetçilik geliştirmiştir. Etnik kimliklerin akımlara uyum sağlaması iktidar değişikliklerini beraberinde getirmiş ve her iktidar etnik kimliklere kendi penceresinden bakarak farklı politikalar geliştirmiştir. Haile Selassie ve Derg rejiminin etnik kimliklere yönelik ayrıştırıcı politikaları etnik kimlikleri çatışmacı hale getirmiş ve etnik kimlikler silahlı grup haline gelip devlet dışı aktöre evrilmişlerdir. Derg rejimi sonrasında Abiy Ahmed Ali etnik kimliklere yönelik uzlaşmacı politikalar izlese de etnik kimliklerin tam olarak uzlaşma ortamına dahil edilmesi mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pan-Africanism, consists of the concepts of slavery, racism, and colonialism, and the movements of African nationalism and African socialism that emerged afterward, found a place in the African continent. The exploitation of Africa as the“periphery”by the Western core countries for global capital economic purposes has been effective in making these movements effective on the African continent. The movements born after Pan-Africanism directly affected the political order and multi-ethnic identity structure of Ethiopia, which was not directly under colonial rule but felt the threat of colonialism and indirectly experienced colonialism. There was a change of power in the conjuncture that developed with the Socialist-Marxist movement. In addition, with the nationalist movement, ethnic identities have developed ethnic nationalism in order to protect their own elements. The adaptation of ethnic identities to currents brought about changes in power, and each government developed different policies by looking at ethnic identities from their own perspective. The discriminatory policies of Haile Selassie and the Derg regime towards ethnic identities made ethnic identities conflicting, and ethnic identities became armed groups and evolved into non-state actors. Although Abiy Ahmed Ali followed conciliatory policies towards ethnic identities after the Derg regime, it was not possible to fully include ethnic identities in the reconciliation.