Anayasal iktisat ve anayasal iktisat açısından Türkiye gerçeği
Constitutioanl economics and the reality of Turkey from the perspective of constitutional economics
- Tez No: 52739
 - Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRAY ARSAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Anayasal İktisat Teorisinin nedenleri ve temelleri incelendikten sonra Anayasal İktisat tarafından getirilen önerileri bakış açısı analiz edilmiştir. Bakış açısının analiz edilmesinde amaç, önerilerin sorunları çözmede yeterince dikkate alınıp alınmadığını belirlemektir. Gerekli olan veriler, 17 soruluk bir soru kağıdından elde edilmiştir. Sonuç olarak, teorisyen ve uygulamacıların Anayasal İktisat tarafından ileri sürülen önerileri yeterince dikkate almadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, after examining the reasons and the domains of Constitutional Economics, a survey is carried out in order to analize how theoricians and burecauracts look at the proposals of Constitutional Economics. The purpose of this survey is to obtain whether the theoricians and burecauracts take these proposals into consideration or not. Necessary data is obtained from 17 item guestionnaries. As a result, it is find out that the theoricians and burecauracts are not taking Constitutional proposals into consideration