Formil taşımayan fenol ve türevlerinden oluşan organosiklotrifosfazenin yapısına etki eden faktörlerin 31P NMR spektroskopisiyle belirlenmesi
Determination with 31P NMR spectroscopy of factors affecting on the structure of synthesized organocyclotriphosphazene from phenol and their derivatives that do not contain formyl group
- Tez No: 527385
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazen ile fenol ve bazı fenol türevlerinin tepkimelerinde oluşan organosiklotrifosfazenin yapısına çözücünün ve bazın etkisi incelendi. Tepkimelerde fenol türevleri olarak 1-naftol, 2-naftol, 2,4,6-triklorofenol ve 2,4-dinitro-fenol kullanıldı. Tepkimeler THF ve asetonitril çözücülerinde gerçekleştirildi. Baz olarak trietilamin ve K2CO3 kullanıldı. Tepkimelerin tamamı oda şartlarında 24 saatte gerçekleştirildi. Oluşan organosiklotrifosfazenlerin yapıları, karışımın 31P NMR spektroskopisiyle yapılan analizden belirlendi. Bu tür tepkimelerde oluşan organosiklotrifosfazenin yapısına fenol türevinin yapısının, çözücünün, bazın ve tepkime süresinin etki ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of solute and base on the structure of synthesized organocyclotriphosphazene derivatives in reactions of hexachlorocyclotriphosphazene and phenol and some phenol derivatives was investigated. 1-naphtol, 2-naphtol, 2,4.6-trichlorophenol and 2,4-dinitro-phenol were used as phenol derivatives in the reactions. The reactions were made in THF and acetonitril solvents. Triethylamine and K2CO3 were used as bases. All of the reactions were carried out for 24 hours in room conditions. The structure of the occurred organocyclotriphosphazene derivatives was determined from the analysis of the mixture by 31P NMR spectroscopy. We determined that the structure of the phenol derivative, the solvent, the base and the reaction time are effective on the structure of the organocyclotriphosphazene formed in such reactions