Güncel siber saldırı yöntemleri, sızma testi araçları ve temsili bir kurumsal ağ üzerinde uygulanması
Implementation of current cyber attack methods, penetration testing tools in an exemplary enterprise network
  1. Tez No: 527395
  2. Yazar: MUSTAFA YASİR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EZGİ KIZILÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilgi güvenliği içinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli konularından biri konumundadır. Bilginin dolar, altın gibi bir değer olarak kabul edildiği bu dönemde bilgiyi korumak bireylerin, kurumların ve hatta devletlerin başlıca sorumluluklarından biridir. Bilgi güvenliğinin sağlanması kapsamında gerçekleştirilen sızma testleri düzenli olarak her kamu kurumunun uygulaması gereken bir işlemdir. Ancak ülkemizde bu konuda yetişmiş eleman ve doküman eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışmada siber güvenlik saldırıları ve sızma testi adımları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma genel olarak; bilgi güvenliği, bilgi güvenliği yönetim sistemleri, işletim sistemleri ve sızma testlerinde kullanılan araçları konuya özel örnek uygulamalarla açıklamaktadır. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak doküman; kurumların bilişim sistemleri, bilgi güvenliği çalışanları ve öğrenmeye istekli öğrenciler için güncel bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The security of information is one of the most important issues in the information age which is we are in. Protecting the information is one of the main responsibilities of individuals, institutions and even governments in this era when information is regarded as a dollar or gold value. Penetration tests conducted within the scope of ensuring information security are an application which should be applied by every public institution on a regular basis. However, Turkey suffers from the lack of trained staff and documentation. In this study, the steps of the cybersecurity attacks and penetration testing were examined in detail. The study mainly explains the tools used in information security, information security management systems, operating systems and penetration testing with specific sample applications. The resulting document will be an up-to-date guide for the information systems of the institutions, information security professionals, and students who are willing to learn.