2-metoksi feniltiyosemikarbazitin kendi kendine biriken filminin oluşturulması ve bakırın korozyonuna inhibisyon etkilerinin araştırılması
Preparation of self-assembled films of 2-methoxy phenylthiosemicarbazide and investigation of inhibition effection on copper corrosion
  1. Tez No: 527394
  2. Yazar: MİRAÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99119
Özet
Temiz bakır yüzey üzerinde 2-metoksi feniltiyosemikarbazit (MPTSC) film, kendiliğinden toplanma işlemi kullanılarak başarıyla hazırlanmıştır. Bakır elektrot nitrik asitle aşındırıldıktan sonra inert gaz ortamında oda sıcaklığında MPTSC'nin kendiliğinden toplanan filmi elde edilmiştir. Film oluşumu için optimum koşullar döngüsel voltametri kullanılarak araştırılmıştır. Optimum koşullar, çözücü olarak aseton + etanol, molekülün 20 mM konsantrasyonu ve 24 saatlik bir daldırma süresi olarak bulunmuştur. Bakır yüzeyindeki MPTSC filmi; CV, EDX, SEM, AFM ve ATR-FTIR ile karakterize edilmiştir. MPTSC filmin korozyondan koruma özelliği, impedans ve potansiyodinamik polarizasyon yöntemleri kullanılarak % 3,5 NaCl çözeltisinde incelenmiştir. Çıplak bakır NaCl sulu ortamında polarizasyon direnci 308 ohm.cm2 değeri gösterirken, 20 mM kaplı bakır elektrot için 8840 ohm.cm2 olmuştur. Bakır üzerine MPTSC filmi, çalışılan konsantrasyon aralığında NaCl çözeltisinde maksimum % 97'lik korozyon inhibisyon verimi sağlamıştır. MPTSC filminin, bakır korozyonu için iyi bir korozyon inhibitörü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2-methoxy phenylthiosemicarbazide (MPTSC) film on a copper surface was successfully prepared using a self-assembly process. After the copper electrode was abraded with nitric acid, the spontaneously collected film of MPTSC was obtained at room temperature in an inert gas environment. The optimum conditions for film formation were investigated using cyclic voltammetry. The optimum conditions were found as acetone + ethanol as solvent, 20 mM concentration of the molecule and a 24-hour immersion time. The MPTSC film on copper surface was characterized by CV, EDX, SEM, AFM and ATR-FTIR. Corrosion protection ability of MPTSC film was investigated in 3.5 % NaCl solution using impedance and potentiodynamic polarization methods. While bare copper showed polarization resistance value of 308 ohm.cm2 in NaCl aqueous environment, this value for film concentration of 20 mM covered copper surface is 8840 ohm.cm2. The MPTSC film on copper provided a 97 % corrosion inhibition yield in the NaCl solution in the working concentration range. The result of MPTSC film is that it is a good corrosion inhibitor for copper corrosion.