Dijital öykü anlatımı ile verilen değerler eğitimine yönelik bir eylem araştırması
An action research for the training of value provided with digital storytelling
  1. Tez No: 527404
  2. Yazar: ERHAN KUTLUCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlar dünyaya geldiği günden itibaren evlerinde başlayan eğitim yaşantıları okul yaşları geldiğinde okulunda dâhil olmasıyla yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Kişiler bu eğitimlerinin içinde yaşadıkları topluma uyum sağlayabilme ve kendilerini tanıyarak geliştirmek için belli değerleri de öğrenmeleri gerekmektedirler. Bu değerlerin kazandırılması için kullanılabilecek bir yöntem olarak dijital öykü anlatımı karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı öğrencilere değerler eğitimi konularını öğretmek için dijital öykü anlatımını kullanmanın etkili olup olmadığını, öğrencilerin nasıl öğrendiklerinin yansımalarını belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Süreç eylem araştırması şeklinde planlanarak uygulanmıştır. Değerler eğitiminin daha iyi nasıl öğretileceği problem durumu olarak ele alınıp bu problemin çözülmesi için eylem planı oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemini Sivas ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 6. Sınıfa devam eden 7 Kız ve 7 Erkek öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler değerler eğitimi konularıyla ilgili dijital öyküler oluştururken ikişer kişilik yedi grup halinde çalışmayı yürütmüşlerdir. Araştırmada veri toplamak için nitel verilerin yanında nicel verilerde kullanılmıştır. Nitel veriler için öğrenciler ile değerler eğitimi ve dijital öykü anlatımı ile ilgili, öğretmenler ile de öğrencilerin değerleri ne derece yansıttıklarıyla ilgili görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda araştırmacı tarafından gözlemler yapılarak ve notlar tutularak veriler toplanmıştır. Nicel veriler için Dilmaç (2007) tarafından geliştirilen İnsani Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Eylem araştırması sürecinde Hoşgörü, Dürüstlük ve Sorumluluk değerleri ele alınmıştır. Öğrencilerin sürecin başında ilk önce bu değerleri kazanmaları gerektiği yapılan görüşmeler, gözlemler ve öğretmenlerle yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılmıştır. Öğrencilerden bu konularla ilgili öyküler yazmaları ve yazdıkları öyküleri dijital öykü anlatımı sürecini uygulayarak dijital öykü videoları haline getirmeleri sağlanmıştır. Dijital öyküler oluşturmadan önce öğrencilere dijital öykü anlatımının ne olduğu, nasıl oluşturulacağı, dijital öykü oluştururken kullanılacak web 2.0 araçları ve masaüstü uygulamalarının nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. Toplanan nitel verilerin analizi için içerik analizi yapılmıştır. Toplanan verilerden yola çıkarak içerik analizi yapılıp öğrencilerin değerleri nasıl algıladıkları ve ne derece öğrendikleri kodlar ve temalar halinde yazılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Verilere göre değerlerin öğrencilerdeki etkisi, değerlerin öğrencilere sağladığı yararlar, duygular, değerleri tanımlamalar ve yöntemin öğrencilere sağladığı yararlar temalarına göre analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde öğrenci görüşmelerinde verdikleri cevaplara göre öğrencilerin dijital öykü anlatımı sürecini yaşayarak değerler eğitimi ile ilgili videolar oluşturmaları değerler eğitimini daha iyi anladıklarını, yaptıkları bazı davranışların yazdıkları öykülerde yanlış davranışlar olduğunu görmelerini sağlamıştır. Yapılan gözlemler ve öğretmen görüşlerine göre ise sınıfta olumsuz davranışların belli oranda azaldığı özellikle bazı öğrencilerde değişimlerin daha somut anlaşıldığı ifade edilmiştir. Bu çalışma az sayıda öğrenci ile kısıtlı bir sürede yapılmıştır ve değerlerin kazanılması sonucu davranış değişiklikleri uzun zaman aldığı için benzer çalışmalar farklı kademelerdeki öğrencilerle değerler eğitimi veya farklı konuları ele alınarak yapılabilir. Yapılan araştırmanın eğitimde teknoloji kullanımının farklı yönlerini ele almasından dolayı yapılacak çalışmalara kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When people come to the world, the education experiences that started in their homes from the day is a lifelong process that is included in the school when they reach school age. People need to learn certain values in order to adapt to the gathering they live in and to improve themselves by recognizing themselves. As a method that can be used to acquire these values, the digital story narration comes out as antagonistic. Studies related to the subject show that value story education is taught more effectively with digital story telling. In the study, action research of qualitative research designs was used. The process was planned and implemented in the form of an action research. An action plan has been developed to solve this problem by considering how to teach the values education better as a problem situation. The sample of the study consist of 7 female and 7 male students attending 6th grade who are studying in a secondary school in the province of Sivas. While students created digital stories about values education, they worked in groups of two. In the study, quantitative data were used for the collection of data as well as qualitative data. Discussions were held on qualitative data about students, values education and digital storytelling, as well as the extent to which students and teachers reflected their values. At the same time observations were made by the researcher and notes were collected and data were collected. The Human Values Scale developed by Dilmaç (2007) was used for quantitative data. The values of Tolerance, Honesty and Responsibility were handled in the course of action research. At the beginning of the course of the students, the interviews, observations and interviews with the teachers that were necessary to earn these values were decided first. Students are asked to write a story about the specified subject and create a digital story. Before creating digital narratives, students have been told how digital storytelling is, how to create it, how to use web 2.0 tools and desktop applications to create a digital story. Content analysis was performed for the analysis of the collected qualitative data. By analyzing the content by way of collected data, students tried to reach the results by writing the codes and themes how the students perceived the values and how much they learned. According to the data, the values and the methods of the students were analyzed according to themes, effects, emotions, definitions and achievements. When the findings were analyzed, the students were able to see digital story telling process according to the answers they had made in the student interviews, to create videos about values education, to understand better the value education and to see that some behaviors they did were wrong behavior in the stories. According to the observations made and the opinions of the teachers, it has been stated that the changes in the students are more concrete, especially in the cases where the negative behaviors in the class are decreasing at a certain moment. This study was conducted with a limited number of students in a limited time, and since changes in the attainment behavior of the values took a long time, similar studies can be done by studying different levels of students' values education or different topics. It is thought that the work done will be a source of new work because it is related to the use of technology in education.