Ortaokul öğrencileri tarafından yazılan geleneksel öykü metinleri ile dijital öykü metinlerinin karşılaştırılması
With traditional story texts written by middle school studentscomparison of digital story texts
  1. Tez No: 915776
  2. Yazar: RABİA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencileri tarafından yazılan geleneksel öykü metinleri ile dijital öykü metinlerinin dil ve anlatım, öykü unsurları, söz varlığı ve yazım-noktalama açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışma kapsamında öğrencilerin hazırladığı öykü metinleri Yazılı Anlatımı Değerlendirme Formu ve Öykü Unsurları Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında yarı deneysel desen kullanılmış ve hazır olan iki grup arasında seçkisiz atama yapılmıştır. Deney öncesinde ön-test kullanılacağı için ön-test/son-test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen ile çalışma sürdürülmüş ve nicel veriler bu yolla toplanmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında ise öğrenci görüşlerini daha derin inceleyebilmek için kullanılan yönteme ilişkin olarak deney grubunda bulunan öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ağrı ili Merkez ilçeye bağlı bir devlet ortaokulunda 8. sınıfta öğrenim gören 35 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesi ile deney grubunun uygulama sonrasında Yazılı Anlatımı Değerlendirme Formu ve Öykü Unsurları Değerlendirme Ölçeklerinde aldıkları puanlarında bir artış olduğu görülmektedir. Bu bulguya göre dijital öykülerin öğrencilerin yazılı anlatım düzeylerini artırmada etkili bir materyal olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare traditional story texts written by middle school students with digital story texts in terms of language and narration, story elements, vocabulary and spelling-punctuation. Within the scope of the study, the story texts prepared by the students were evaluated with the Written Expression Evaluation Form and Story Elements Evaluation Scale. The explanatory sequential design, which is one of the mixed method designs, was used in the study. A quasi-experimental design was used to collect the quantitative data of the study and random assignment was made between the two prepared groups. Since a pre-test would be used before the experiment, the study was carried out with a pre-test/post-test matched control group design and quantitative data were collected in this way. In order to examine the students' opinions more deeply in the collection of the qualitative data of the study, semi-structured interviews were conducted with the students in the experimental group regarding the method used. The study group consists of 35 students studying in the 8th grade at a state middle school in the central district of Ağrı province. The analysis of the data shows that there was an increase in the scores of the experimental group in the Written Expression Evaluation Form and Story Elements Evaluation Scales after the application. According to this finding, it can be said that digital stories are an effective material in increasing the written expression levels of students.