Dijital öykülemenin ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlama ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of digital storytelling on secondary students' reading understanding and digital literacy skills
- Tez No: 817389
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, dijital hikâye anlatımı olarak da tanımlanan dijital öykülemenin okuduğunu anlama ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Açıklayıcı sıralı karma desenle tasarlanan çalışmanın nicel boyutunda, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu model; nitel araştırma yöntemlerinden de mülâkat tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri, okuduğunu anlama ve dijital okuryazarlık becerileridir. Araştırmanın bağımsız değişkeni, dijital öyküleme öğretimi ve uygulamalarıdır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 öğretim yılında İstanbul ilinin Güngören ilçesindeki iki devlet ortaokulunun 7.sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 61 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“ Okuduğunu Anlam dda Beceri Testi”ve“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ile elde edilmiştir. Nitel verileri ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu; uygulamalar öncesi kişisel bilgi formu, ön test olarak uygulanan okuduğunu anlama beceri testi ve dijital okuryazarlık ölçeği; 12 hafta boyunca gerçekleştirilen uygulamaların ardından son test olarak uygulanan okuduğunu anlama beceri testi ve dijital okuryazarlık ölçeği ile tamamlanmıştır. Deneysel sürecin tamamlanması ve nicel verilerin toplanmasının ardından araştırmanın nitel boyutuna geçilmiştir. Deney grubundan 9 öğrencinin katılımıyla, yarı yapılandırılmış görüşme formuna dayalı mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizleri için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanılmıştır. Çalışma verilerinin raporlanmasında minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, medyan, sıklık ve yüzde kullanılmış ve nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları çarpıklık ve basıklık değerleri ile değerlendirilmiştir. Grup ve zamanın etkisini birlikte değerlendirmek amacıyla tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmış; gruplar arası ileri değerlendirmelerde bağımsız gruplar t testi, grup içi ileri değerlendirmelerde ise bağımlı gruplar t testi kullanılmıştır. Nicel veriler arası ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi; nicel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test, Fisher-Freeman-Halton exact test, Fisher's exact test kullanılmıştır. Ölçek maddelerinin iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach's alpha katsayısı ve Kuder-Richardson-20 (KR-20) katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of digital storytelling, also defined as digital storytelling, on reading comprehension and digital literacy skills. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative dimension of the study, which was designed with explanatory sequential mixed design. One of the quantitative research methods, the pre-test post-test control group model; The interview technique, one of the qualitative research methods, was also used. The dependent variables of the research are reading comprehension and digital literacy skills. The independent variable of the research is digital storytelling teaching and practices. The study group of the research consists of a total of 61 students studying in the 7th grade of two public secondary schools in the Güngören district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. Quantitative data of the study were obtained with“Personal Information Form”,“Reading Comprehension Skills Test”and“Digital Literacy Scale”. Qualitative data, on the other hand, were obtained with the“Semi-Structured Interview Form”. The quantitative dimension of the research; personal information form before the applications, reading comprehension skill test applied as a pre-test and digital literacy scale; It was completed with a reading comprehension skill test and a digital literacy scale applied as a post-test after the applications carried out for 12 weeks. After the completion of the experimental process and the collection of quantitative data, the qualitative dimension of the research was started. Interviews based on semi-structured interview form were conducted with the participation of 9 students from the experimental group. For statistical analysis of the obtained quantitative data, R vers. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. The minimum, maximum, mean, standard deviation, median, frequency and percentage were used in reporting the study data, and the conformity of the quantitative data to the normal distribution was evaluated with skewness and kurtosis values.. In order to evaluate the effect of group and time together, analysis of variance was used in repeated measurements; Independent groups t test was used for further evaluations between groups, and dependent groups t test was used for further evaluations within groups. Pearson correlation analysis in determining the level of correlation between quantitative data; Pearson chi-square test, Fisher-Freeman-Halton exact test, Fisher's exact test were used to compare quantitative data. Cronbach's alpha coefficient and Kuder-Richardson-20 (KR-20) coefficient were used to determine the internal consistency levels of the scale items.