Çam kozalağı takviyeli kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of pine-cone reinforced composites
  1. Tez No: 527419
  2. Yazar: SAMIR AĞAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çam kozalağı bitkisi doğada ucuz ve bol miktarda bulunan selülozik bir malzemedir. Termoplastik esaslı kompozitlerde takviye malzemesi olarak kullanılabilir. Çam kozalağı bitkisi, mekanik özelliklerinin iyi olmasından dolayı dolgu maddesi olarak kompozitlerde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çam kozalağı takviyeli yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) kompozitler üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Çam kozalakları İzmir bölgesi, Türkiye'den toplanmıştır. Granül halinde yüksek yoğunluklu polietilen (S0464) Petkim Petrokimya Holding A.Ş'den alınmıştır. Çam kozalakları bir bıçak kullanılarak 1 cm'lik küçük parçalar haline getirilmiş ve halkalı değirmen içinde öğütülerek toz haline dönüştürülmüştür. İlk olarak, 1x350x350 mm boyutunda iki adet YYPE plaka üretilmiştir. Daha sonra, plakaların arasına toz haline dönüştürülmüş çam kozalaklarının farklı miktarları ağırlıkça (yüzde 5, yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 20) ilave edilmiştir. Devamında, yine aynı şartlarda 2x350x350 mm boyutunda farklı oranlarda çam kozalağı takviyeli YYPE kompozitleri elde edilmiştir. Son olarak, kompozitlerin mekanik özellikleri oda sıcaklığında belirlenmiştir. Çekme, basma, eğilme ve düşük hızlı darbe davranışları çeşitli eğriler yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pine cone plant is a cellulosic material that is inexpensive and abundant in nature. It can be used as reinforcing material in thermoplastic based composites. Pine cone plant has good mechanical properties and therefore allows it to be used as a filler in composites. In this study, pine cone reinforced high density polyethylene (HDPE) composites were produced and characterized. The pine cones were collected from Izmir region of Turkey. Granular high density polyethylene (S0464) was obtained from Petkim Petrokimya Holding LTD. The pine cones were cut into 1 cm pieces using a knife and pulverized by grinding in a ring mill. Firstly, two HDPE plates with dimensions of 1x350x350 mm were manufactured. Then, different percentage amounts of powdered pine cones were added to between the plates by weight (5 percent, 10 percent, 15 percent and 20 percent). Afterwards, under the same conditions, pine cone reinforced YYPE composites with different percentage of 2x350x350 mm were obtained. Finally, the mechanical properties of composites were determined at room temperature. Tension, compression, bending and low-velocity impact behaviors were evaluated with various curves.