LP-kosimplektik manifoldun kontak Pseudo-Slant altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of contact Pseudo-Slant submanifolds of a LP-cosymplectic manifold
  1. Tez No: 527418
  2. Yazar: SİBEL TORUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür özeti, konunun güncelliği ve tez konusuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde, parakontak metrik manifoldlar hakkında bilgi verilerek Lorentzian hemen hemen parakontak manifoldlar ve Lorentzian para kosimplektik manifoldlar tanıtıldı. Dördüncü bölümde, bir LP-kosimplektik manifoldunun kontak pseudo-slant altmanifoldlarının total geodezik durumları için yeni sonuçlar gösterildi. Ayrıca, bir LP-kosimplektik manifoldunun kontak pseudo-slant altmanifold olması için gerek ve yeter şartlar verildi. LP-kosimplektik manifoldun kontak pseudo-slant altmanifoldunun kontak pseudo-slant çarpım olması için gerekli ve yeterli şartlar araştırıldı. Son olarak beşinci bölümde, problemimizden ortaya çıkan sonuç ve öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This study designed as master covers five chapters. In the first chapter, the literature survey, actuality of the subject and information about the subject of thesis are given. In the second chapter, some neccessary definitions and theorems required for the study are given. In the third chapter, information about paracontact metric manifolds is given and Lorentizian almost paracontact and Lorentzian para cosymplectic manifolds are defined. In the fourth chapter, new results are shown for the totally geodesic situations of contact pseudo-slant submanifolds in a LP-cosymplectic manifold. Also, necessary and sufficient conditions for a submanifold to be contact pseudo-slant are given. Necessary and sufficient conditions for contact pseudo-slant submanifold of LP-cosymplectic manifold to be a contact pseudo-slant product are searched. Finally, in the fifth chapter, the conclusıons and suggestions obtained from the problem are argued.