Non alkolik yağlı karaciğer hastalarında metformin kullanımının chemerin düzeyine etkisi
The effect of metformin use on chemerin's level in non alcoholic fatty liver patients
- Tez No: 527447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığının (NAYKH) ilerleyici (siroza giden) formu olan non-alkolik steatohepatit (NASH) alt grubunda, hem chemerin düzeylerinin, hem de metforminin chemerin düzeyleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran NAYKH tanısı alan ve karaciğer biyopsisi yapılan 35'i kadın, 17'si erkek toplamda 52 hasta alındı. Biyopsi örnekleri değerlendirilerek her hasta için bir NAS skoru hesaplandı ve hastalar metformin kullanımına göre iki ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubu ise 20'si kadın, 6'sı erkek toplam 26 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Hastalar ve sağlıklı gönüllüler için vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı ve iki tüp kan alınarak chemerin, ALT (alanin aminotransferaz), AST (aspartat aminotransferaz), GGT (gama glutamil transferaz), total kolesterol, trigliserid, LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein), HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein), açlık glukozu, açlık insülini ölçüldü. İnsülin direnci hesaplandı. Bulgular: Metformin tedavisi alan grup, Grup 2 olarak, tedavi almayan grup, Grup 3, kontrol grubu ise, Grup 1 olarak adlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of metformin on the chemerin levels in the non-alcoholic steatohepatitis (NASH) subgroup of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Materials and Methods: Recruited from the Gastroenterology Outpatient Clinic of Şişli Hamidiye EtfalTraining and Research Hospital,a total of 52 patients (35 females, 17 males) who were diagnosed with NAFLD and underwent liver biopsy were enrolled in the study.NAS Score was calculated for each patient according to their biopsy and patients were divided into two groups depending on metformin use. The control group consisted of 26 (20 females and 6 males) healthy volunteers. Body mass index was calculated for patients and healthy volunteers.Two tubes of blood were taken from the patients and chemerin, fasting plasma glucose, ALT, AST, GGT, total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL and fasting plasma insulin values were measured. Insulin resistance was also calculated. Results: The group receiving Metformin treatment was assigned as Group 2, the group that did not receive treatment, Group 3, and the control group as Group 1.