İstanbul için yağmur suyu potansiyelinden bireysel ve bölgesel olarak faydalanma
Individual and regional benefit from rainwater potential for İstanbul
- Tez No: 527448
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yaşanan su sıkıntısının önüne geçebilmek için geliştirilen yöntemlerden yağmur suyunun toplanıp kullanılması üzerine çalışma yapılmıştır. Genellikle binaların çatılarından toplanan yağmur suyu, su tüketimine göre oluşturulan depolama alanına kadar taşınır. Depolanan yağmur suyu filtre edilerek kullanılacak alana iletilir. Yağmur suyundan faydalanmak için ne şekilde toplanıp, depolanıp ve kullanılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Tasarlanacak olan bu sistemin hesap yöntemleri, kullanım alanları, mekanik tesisat aşamaları ve istatiksel bilgilere değinilmiştir. Yağmur suyundan faydalanma gerekliliğinin dünyadaki ve ülkemizdeki önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the collection and reuse of rainwater, one of the methods developed to prevent the water shortage. Generally, rainwater, collected from the roofs of buildings, is transported to the storage area according to the water consumption. The stored rainwater is filtered and transmitted to the area in which it will be used. In this study, the collection, storage, and utilization of stored rainwater have been examined. The system, to be designed, is defined in terms of calculation methods, usage areas, mechanical installation stages and statistical information. The importance of utilization of the rainwater has been examined across the world and our country