Toplam karma rasyonlarda melas ilavesinin yeminhomojenizasyonuna ve sindirimine etkisi
Effect of molasses addition to total mixed rationshomogenization and digestion
  1. Tez No: 527478
  2. Yazar: BAŞAK ONUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Toplam Karma Rasyonlara (TMR) katılan yem hammaddelerinin partikül büyüklükleri 5cm ile 1mm arasında değişmektedir. Partikül boyutlarının farklı olması yem hammaddelerinin karıştırılarak homojenizasyonu güçleştirmektedir. Tam karışım sağlansa bile yemin hayvanlara yedirilmesi sırasında hayvanlarca yem seçimine sebep olmaktadır. Yemin seçimi asidosiz ve süt yağında azalmanın en önemli sebeplerindendir. Yem seçimini engellemek için küçük partiküllü yem parçalarının büyük partiküllü yem parçalarının tutunmasına ihtiyaç vardır. TMR uygulamalarında yüksek su içeren yemle (silaj, posa vb.) diğer kuru yemlerin karıştırılması yem parçacıklarının birbirine tutunmasını kolaylaştırmaktadır. Su içeriğinin yeterli olmaması durumunda dışarıdan su ilave edilmelidir. TMR uygulamalarında yemdeki nem oranı %33-55 arasında olması homojenizasyonun sağlaması ve yem seçimini engellemesi için gereklidir. Bununla birlikte nem içeriğinin TMR' de artması yemin bozulmasını hızlandırmaktadır. Su haricinde bir başka uygulama ise melasın su içerisinde eritilerek TMR' de yem karışımına katılmasıdır. Bu çalışmanın amacı TMR' de farklı oranlarda su ve melas ilavesinin yemin homojenizasyonu ve sindirimine etkisinin incelenmesidir. Deneme grupları; Kontrol, %10, 20, 30 ve 40 melas %10, 20, 40 ve 60 ilave olmak üzere 17 gruba ayrılmıştır. Bu örneklerde İn vitro gaz sistemi ile 24 saat sindirilebilirlikleri ve Penn State eleği ile partikül boyutu incelenmiştir. Yapılan bu çalışma da melas oranı arttıkça Penn State Eleğinde toz halinde (küçük partiküllü ) yemlerin bir üst elekte kaldığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yemin hayvanlar tarafından seçilmesini azaltacağı ve süt yağını artıracak yem karışımının oluştuğunu Penn State Eleği kriterlerine göre gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara baktığımızda rumen içerisinde in vitro sisteminde gaz oluşumu melas oranı arttıkça doğrusal olarak artmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çiftçilere %20-30 düzeyinde melas içeren su karışımlarının melas oranını %10 geçmiyecek şekilde TMR uygulamalarında kullanılabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Mixed Rations (TMR) feed raw materials particle sizes range from 5cm to 1mm. Feed raw materials particle size differences makes homogenization difficult by mixing. Even it is homogenized, the feed were selected by the animals during feeding. Acidosis and reduction of milk fat is caused by animal feed selection. There is a need to hold large particle feed pieces of small particle feed pieces to prevent feed selection. TMR applications makes it easier to stick together for the dry feed partticles with high water content feeds (silage, pulp, etc.). If water content is insufficient, water should be added from the outside. In TMR applications, the moisture content of the feed should be 33-55% for homogenization and to prevent feed selection. However, the increase in moisture content in the TMR accelerates the spoilage of the feed. Another application of the TMR is to add the molasses with water. The aim of this study is to investigate the effect of different ratios water and molasses addition on TMR homogenization and digestion. Experiment groups; The control was divided into 17 groups of 10, 20, 30 and 40 molasses solution with 10%, 20, 40 and 60 additions to TMR feed. Penn State particle seperator and in vitro gas digestibility for 24 hours values were determined on the samples. When molasses ratio increased, feeds were deposited on Penn State particle seperator layer. Hence, it was observed according to the Penn State particle seperator criteria that the feed would be less likely to be selected by the animals and that the feed mixture would increase the milk fat. When we look at the results obtained by in vitro gas system, the gas formation increased linearly as molasses ratio increases. According to the results of this study, it has been observed that 20-30% molassescontaining water mixtures which should not exeed 10% of the molasses in whole ration can be used in TMR