Üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyetin duygusal zeka ve psikolojik iyi oluş açısından incelenmesi
The examination of cyberbullying and cyber victimization of the university students from the emotional intelligence and psychological well-being
- Tez No: 527479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyetin duygusal zeka ve psikolojik iyi oluş açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Siber zorbalık, siber mağduriyet, duygusal zeka ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiler ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 450 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Siber Zorbalık Ölçeği', 'Siber Mağduriyet Ölçeği', 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' ve 'Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği- KF' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnek t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, siber zorbalık ve siber mağduriyet arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte; siber zorbalık ve psikolojik iyi oluş, siber mağduriyet ve psikolojik iyi oluş, siber zorbalık ve duygusal zeka, siber mağduriyet ve duygusal zeka, duygusal zeka ve psikolojik iyi oluş değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı kabul edilebilecek düzeyde ilişkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine cyberbullying and cyber victimization of the university students from the emotional intelligence and psychological well-being aspects. In addition, relationships between cyberbullying, cyber victimization, emotional intelligence and psychological well-being and how these variables differ according to demographic characateristics of research sample were examined. The research sample consists of 450 university students. The research data are collected with convenience sampling method. 'Personal Information Form', 'Cyberbullying Scale', 'Cyber Victimization Scale', 'Trait Emotional İntelligence Questionnaire–SF' and 'Psychological Well-Being Scale' were used. Relational Survey Model were used in the research. Independent Sample t-Test, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H tests and Correlation Analysis were used to analyse research data. Research findings show that there is a meaningful relationship between cyberbullying and cyber victimization. Also, it was found that there is no meaningful relationship between these variables; cyberbullying and psychological well-being, cyber victimisation and psychological well-being, cyberbullying and emotional intelligence, cyber victimisation and emotional intelligence, psychological well-being and emotional intelligence.