Bazı orman topraklarının kültür mantarında gelişim ve verim üzerine etkilerinin incelenmesi
Development and efficiency of some forest grounds in the culture investigation on their effects
- Tez No: 527489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALİ VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında örtü toprağı olarak bazı orman topraklarının kültür mantarcılığı üzerindeki etkileri gözlemsel olarak incelenmiştir. Bu incelemeler, piyasada faaliyet gösteren özel bir mantar üretim tesisisnde gerçekleştirilmiştir. Buna göre, genellikle kültür mantarcılığında örtü toprağı olarak Elmalı, Gölhisar, Mersin ve Tekirdağ bölgesi orman toprakları kullanılmaktadır. Gölhisar ve Elmalı toprakları kültür mantarcılığında en çok kullanılan orman içi örtü toprakları olmuştur. Gölhisar toprağının, mantar verimi açısından beklentileri en fazla karşıladığı görülmüştür. Torf ile karıştırıldıktan sonra, bu toprağın su tutma kapasitesi gibi özellikleri Elmalı toprağına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Orman topraklarının kompost oluşumundan sonra örtü topraklarının serilmesinde oynadığı rölün önemi oldukça fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu toprakların mantarda su tutma kapasitesi, renk, mantar oluşumu ve gelişimi, gelişim evreleri, fiziksel, görsel gibi özellikleri gözlemlenerek farklı yerlerden alınan toprakların mantar geliştikten sonra yapılan hasatlarda hangi farklılıkların oluştuğu belirlenmiştir. Bu nedenle de üretimi gerçekleşen kültür mantarlarında orman topraklarının etkisinin nedenleri belirlenmiş olup gelecekte kültür mantarcılığında önem arz eden durumların neler olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of cultivated mushrooming of some forest soils as cover soil were investigated in an observational way. These reviews were carried out at a special mushroom manufacturing plant operating on the market. According to this, generally forest foliage is used as cover soil in the forests of Elmalı, Gölhisar, Mersin and Tekirdağ regions. The Gölhisar and Elmalı lands were the most used in-forest covering lands in cultured mushrooms. Gölhisar soil was found to have the highest anticipation in terms of mushroom yield. It has been found that after mixing with the soil, the properties of this soil, such as its water holding capacity, differ according to the Elmalı soil. It has been observed that the forest soil olays a significant role in the spreading of the cover soil after composting. The characteristics such as water retention capacity, color, fungus formation and developmental stages, physical and visual characteristics of these soils were observed and it was determined what differences occurred in the harvests after the mushroom emerged from the soil taken from different places. For this reason, the causes of the effect of forest soils on the cultivated mushrooms have been determined and the conclusion of what is important in culture mushrooming in the future has been concluded.