Türkiye'de sosyo-ekonomik faktörlerin suçluluğa etkisi üzerine bir çalışma
Socio-economic factors on crime
  1. Tez No: 52750
  2. Yazar: ZEYNAL GÖLPUNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın amacı sosyo-ekonomik faktörlerin suç üzerindeki etkilerini sosyolojik olarak göstermektir. Sosyo-ekonomik faktörlerin suça etkisi konusu önemli bir problem arzetmesine rağmen, ülkemizde bu konuda yapılan teorik çalışmaların ve saha araştırmasına yönelik çalışmaların yeterince olmadığı bilinmektedir. Biz bu çalışmamızda, yaş, cinsiyet, medeni hal, ekonomik düzey, öğrenim düzeyi ve sosyal hareketliliği bağımsız değişken olarak aldık. Örneklemimiz Sivas Kapalı ve Yarıaçık Cezaevi ve Erzurum Yarıaçık cezaevlerinde bulunan 300 hükümlüden oluşmaktadır. Bu Hükümlülere, Mayıs-Haziran 1990 'da 46 sorudan oluşan soru kağıdı uygulanmıştır. Bu çalışma sırasında herhangi bir problemle karşılaşılmamış tır. Araştırma sonuçlarına göre, ekonomik yoksunluk suç oranını artırmaktadır. Suç sıralamasında ilk sıraları adam öldürme, gasp ve hırsızlık izlemektedir. Hükümlülerin eğitim düzeyleri düşük olduğu gibi anne babalarının eğitim düzeyleri de düşüktür. Nüfus hareketleri sonucu şehre göç eden kişilerin beklentileri ile karşılaştıkları sorunların farklılaşması sonucu bireyler suça yönelmektedir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The aim of this study is to sociologically show the effects of socio-economic factors on crime. Although the effect of socio-economic factors on crime establishes a serious problem it is known that the theoretical works and field studies on this issue in our country are insufficient. In this study we have taken the factors of age, sex, marital status, economic level, educational level and social movement as fixed variables. Our examples have been elected from among three hundred prisoners in the Sivas and Erzurum prisons. These prisoners have answered the questionare formed of 46 Questions between May-June 1990. In the course of the study no problems have been faced. According to the results of the study lack of economic means increases the crime rate. Man slaughter, seize by force and theft are the leading crimes. The educational levels of the prisoners as well as the educational levels of their parents are low. People turn to crime when their expectations on urban immigration fail and their problem start differing.