Bir yazarın penceresinden savaş: Balkan savaşları ve Ömer Seyfettin
The war from viewpoint of an author: The Balkan wars and Ömer Seyfetti̇n
- Tez No: 527501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya tarihinin bilinen en önemli dönüm noktaları savaşlardır. Savaşlar ise trajik ve dramatik karakteri ile edebiyatın ana kaynaklarından biridir. Savaş olgusu üzerinden savaşın edebiyatla olan ilişkisi üzerinde duran çalışmamızda, Osmanlı İmparatorluğunun en uzun yüzyılının sonunda, Balkan savaşları özelinde, savaşa ve edebiyatına şahit bir yazarın gözünden savaşın siyasi ve sosyal yansımaları incelenmiştir. Savaş olgusunun dünya ve Türk edebiyatındaki yansımaları ve Türk savaş edebiyatının varlığı tartışmaları çalışmamızın birinci bölümünü oluşturur. İkinci bölümde ise Asker bir aileden gelen ve kendisi de bir asker olan, özellikle II. Meşrutiyet'in ilanından sonra görev yaptığı Rumeli/Balkan coğrafyasında yaşanan siyasî gelişmelerin, çatışmaların yakın tanığı modern Türk hikâyesinin öncü isimlerinden Ömer Seyfettin'in Hayatı, Balkanları konu alan hikâyelerinden yola çıkarak Balkan savaşları öncesi ve sonrası balkanların durumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Balkan savaşları üzerinde durularak hikayeden gerçeğe bir geçiş yapılmıştır. Bu bölümde Ömer Seyfettin'in Balkan Savaşları Hatıratından da yararlanılarak savaş yıllarında balkanlar ve ordunun durumu üzerinde durulmuştur. Balkan savaşları sonucu yaşanılan hezimetin Osmanlı İmparatorluğunun fikri ve siyasi yapısındaki bir yansıması olan göç ve“öteki”üzerinden oluşan, milli bir benlik inşası sürecinin Ömer Seyfettin'in eserlerindeki yansımaları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important milestones in the history of the world have been known are war. The war with tragic and dramatic character is one of the main sources of literature. War in our plant work on the relationship with war literature over the case at the end of the long centuries of the Ottoman Empire, in particular the Balkan war. War and war through the eyes of a writer's witness literature and political and social implications were examined. The phenomenon of the war in world and the reflection or discussions of war literature on Turkish literature constitutes the first part of this study. In the second chapter, came a soldier from a military family and himself, especially II. Tenure Rumeli after the Declaration of constitutional monarchy/political developments in the Balkan geography, the conflict of the story, Omer seyfettin witness the close of one of the leading names of modern Turkish storytelling, the subject area based on the stories of the Balkans and the Balkan wars of pre-and post-the situation in the Balkans was discussed. In the third part, is made the transition from the story to reality, with an emphasis on the Balkan wars. In this section, the memories of the Balkan wars of the Ömer Seyfettin by benefiting from the Balkans and focuses on the status of the army during the war years. The result of the defeat of the Ottoman Empire, the Balkan wars living which is a reflection of migration and the intellectual and political structure of“the other”formed over a national self-reflections are discussed in the light of the works of Omer seyfettin in the construction process.