Soğuk şekillendirmede kullanılan preslerde iş sağlığı ve güvenliği, alınması gerekli tedbirler
Occupational health and safety in cold forming presses, precautions to be taken
- Tez No: 527564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojide zamanla meydana gelen gelişmeler sanayiyi de etkilemektedir. Bu gelişmelerle birlikte kullanılan iş ekipmanları ve üretim yöntemleri zamanla karmaşık ve tehlikeli bir hal almıştır. Bugün dünyada sanayileşmiş toplumlarda her yıl milyonlarca iş kazası ve meslek hastalığı meydana gelmekte ve bunların çalışanlara, işletmelere, ülke ekonomisine büyük zararları olmaktadır. Türkiye'deki duruma baktığımızda ise iş kazası sayıları durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Türkiye'de iş kazalarının yoğun olarak meydana geldiği alanların başında metal, inşaat ve maden sektörleri gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı istatistiklere göre sadece 2016 yılında toplam 286.068 iş kazası meydana gelmiş ve bu kazaların 33.697'si metal sektöründe gerçekleşmiştir. 1.405'i (%11,78) ölümle sonuçlanan bu kazaların 57'si (%4,12) metal sektöründe meydana gelmiştir. İş kazalarının önlenebilmesi için kazaların meydana geliş sebeplerinin bilinmesi önemlidir. Metal sektöründe meydana gelen uzuv kayıplı iş kazalarının çoğunlukla preslerle yapılan çalışmalarda meydana geldiği bilinmektedir. Eksantrik, hidrolik ve abkant presler başta olmak üzere presler günümüzde metal sektöründe ve birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı illerinde 297 pres çalışanıyla anket çalışması yapılmış ve preslerde meydana gelen iş kazalarının önlenebilmesi için öncelikli olarak alınması gerekli tedbirleri belirlemek amacıyla çalışanların görüşleri alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology in time also affect the industry. With these developments, the work equipment and production methods become complicated and dangerous. Millions of ocuupational accidents and diseases occur every year in today's industrialized societies and these have great damages to employees, businesses and the economy of the country. When we look at the situation in our country, the number of work accidents reveals the seriousness of the situation. Metal, construction and mining sectors are major areas where occupational accidents concentrated in Turkey. According to the statistics published by the Social Security Institution, total of 286.068 work accidents occurred in only 2016 and 33.697 of these accidents occurred in the metal sector. Of these accidents, 1.405 (11,78 %) were fatal, and 57 (4,12 %) of these were in the metal sector. It is important to know the causes of accidents in order to prevent occupational accidents. It is known that the limb loss accidents in metal industry are mostly caused by the press workings. Today, presses, mainly eccentric, hydraulic and braking presses are widely used in the metal industry and many different areas. In this study, a questionaire was conducted with 297 press workers from different cities to take their opinion and to determine the necessary precautions for the prevention of press accidents.