Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde görsel kullanımının etkisi
The effect of visual use in teachi̇ng Arabic as a foreign language
  1. Tez No: 527563
  2. Yazar: IPEK ABDULQADER TAHER ALSALIHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Arapçanın yabancı dil olarak öğretiminde görsel kullanımının etkisini ortaya çıkarmaya amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için araştırmacı tarafından kısmi deneysel tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi olarak 30 öğrenci seçilmiştir. Araştırma grubu zekâ düzeyinde edilmiştir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için araştırmacı, şu hipotezi kullanmıştır: Araştırma grubunun ön testteki ortalama puanları ile aynı araştırma grubundaki öğrencilerin puan ortalamaları arasında 0.05 seviyesinde anlamlı bir fark yoktur. Araştırmacı, 30 maddeden oluşan kolektif test (birinci yapılan deneyler ve ikinci yapılan deneyler) hazırlamıştır. Bu nedenle, zorluk faktörleri ve ayrımcılık gücü hesaplanmış ve paragraflarına yanlış alternatiflerin etkinliği hesaplanmıştır. Daha sonra Kiodr-Richardson yöntemini kullanarak güvenilirlik faktörleri çıkarılmıştır. Dolayısıyla güvenilirlik, 0.83 olarak çıkarılmıştır. Bu güvenilirlik oranı da iyi güvenilirlik faktörüdür. Bu deney 2018 eğitim ve öğretim yılı 2. döneminde uygulanmıştır. Haftada bir saatlik ders olarak üç hafta sürmüştür. Birinci haftada birinci deney uygulanmış ve puanlar istatistiksel olarak toplanmıştır. Deney bittikten sonra aynı deney uygulanmıştır. Daha sonra test kullanarak iki grubun verileri incelenmiştir. İncelemelerden sonra, deney birinci deneye göre (birinci yapılan deneyler ve ikinci yapılan deneyler) puan ortalamaları arasında İstatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Dolayısıyla araştırma, görsellerin kullanılması öğrencilerin tahsil seviyelerini yükseltmek için etkili bir faktör olduğuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The current research aims at finding out the effect of using images to teach Arabic to nonnative speakers. In order to achieve the goal of the research, the researcher used a experimental design with partial adjustment. The sample of the research group selected 30 students. The research group was equalized in the IQ. To achieve the research objective, the researcher formulated the following zero hypothesis: There was no statistically significant difference between 0.05 between the average scores of the research group in the pre-test and the average score of the students of the same research group in the post-test. The researcher prepared a test (post-tribal) consisting of 30 tests of multiple choice type, to verify the validity of the test and to analyze the paragraphs and calculate the stability, and then calculated the factors of difficulty and the strength of discrimination, and the effectiveness of the wrong alternatives of its paragraphs and then extracted stability coefficient and calculation using The method (Kyoder-Richardson) reached stability 0.83 which is a good stability coefficient. The experiment was applied in the second semester of the academic year 2018 and spread 3 weeks by one teaching hour per group of research per week. The researcher studied the research group on its own. The test was applied in the first week of the experiment and the grades were collected and treated statistically. test, and there was a statistically significant difference between the mean scores of the research group in the tribal and remote tests and for the benefit of the post-test. Educational impact of his images is effective in raising the level of student achievement.