Konut iç mekenlarında banyoların biçimlenmesi ve Ankara'da bir toplu konut örneği
Formation of bathrooms in dwelling interior spaces and an example of a mass-housing project in Ankara
- Tez No: 52757
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında, temizlenme ve banyo alışkanlıklarının milattan önceki tarihlerden başlayarak günümüze kadar aldığı şekil, bu aktivitelerin yapıldığı mekanların oluşumu, yabancı kültürlerdeki gelişimi, Geleneksel Anadolu Konutu'ndaki yeri, Cumhuriyet öncesi ve sonrası da ele alınarak incelenmiştir. Bu araştırmalar, günümüze gelinip bakıldığında, çağdaş konutlardaki yıkanma ve banyo alışkanlıklarının hangi evrelerden geçerek şu andaki konumuna geldiği konusunda bize yardımcı olması açısından yapılmıştır. Tarihsel süreç içerisinde gelişimi incelenen temizlenme eylemi ve bu eyleme bağlı mekanların biçimlenmesine etki eden kullanıcı gereksinimleri analiz edilerek sunulmuştur. Bu mekanda yapılan aktiviteler ve bu aktivitelerin meydana gelmesi için mekanda bulunması gereken donatı ve donatı elemanları, boyutları ve yine kullanıcıya ilişkin ergonomik özellikler sırasıyla ortaya konulmuştur. Biraraya gelerek banyo mekanlarını oluşturan temizlenme ile ilgili eylem alanları, bu mekanların diğer mekanlarla ilişkileri ve planlama ölçütleri ele alınmıştır. Banyo mekanlarının oluşumunda etkili olan malzeme, tesisat ve teknik donanıma ait bilgiler de bu tez kapsamında sunulmuştur. Tüm bu inceleme ve araştırmaların ışığında, bu mekanların günümüzde aldığı boyuta örnek oluşturması açısından Ankara Mesa Koru Sitesi Toplu Konut yapılarının planlan incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda toplumun sosyo-ekonomik yapısındaki değişim ve teknoloji gibi mekanı ve kullanım biçimini etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak, bu mekanların zaman içinde konuta kattığı değer irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the development of cleaning and bathroom activities starting from the early ages upto date, formation of the bathrooms and their improvement in foreign cultures, their position in the Conventional Anatolian Houses are totally examined and investigated by taking into consideration of the period before and after the foundation of the Turkish Republic. These investigations have been realised to inform us the progress of cleaning and bathroom activities in ancient and modern houses. The development of cleaning activities which has been examined throughout history and the needs for the users which affect the formation of the spaces that are related with these activities have been analysed and presented in this research. The activities in these spaces, the fittings reqired for the activities therein, their dimensions and the ergonomics characteristics for the user are respectively given here. The activity spaces of cleaning and their relationships with other spaces and finally the planning dimensions are stated. The information related with materials, fittings and technical equipment which are basic in the formation of bathrooms, are also presented. In the light of the investigations made in other sections, the plans of the buildings at Ankara Mesa Koru Sitesi are examined in the last part in view of forming an example to the position of up-to-date bathrooms. Finally, it has been discussed how these spaces provide value to the buildings, by taking into consideration the facts such as technology and socioeconomic changes take place İn the society. m