Okul öncesi eğitimde kullanılan eğitsel etkinlik uyarlamalarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigating the adaptation of educational activities used in preschool education in terms of various variables
- Tez No: 527574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
u çalışma okul öncesi eğitimde kaynaştırma uygulamalarının temel noktasını oluşturan eğitsel etkinlik uyarlamalarını çeşitli değişkenler açısından inceleyerek nitelik düzeylerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığı'ın program kitabında yer alan uyarlamalar, öğretmenlerin yapmış oldukları uyarlamalar ve hazır planlarda yer alan uyarlamalar olmak üzere toplam iki yüz adet eğitsel etkinlik uyarlaması oluşturmaktadır. Uyarlamalar doküman incelemesi ve içerik analizi ile incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlik uyarlaması kontrol listesi kullanılmıştır. Etkinliklerin format özellikleri frekans yüzde değerleri ile verilmiş, etkinlik kaynağına göre farklar t Testi ile analiz edilmiş, yaş ile ilişkili farklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiş, değerlendirme boyutlarının aralık değerleri hesaplanarak nitelikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak öğretmenlerin yaptıkları etkinlik uyarlamaları hazır planlarda yer alan uyarlamalara göre anlamlı farklılık göstermiştir. Etkinliklerin biçimsel özelliklerinde bazı etkinlik türlerinin göz ardı edildiği, bazı yaş gruplarının ön plana çıktığı, yapılan uyarlamalarda engel türleri arasında sayısal anlamda farklılıklar olduğu bulunmuştur. İncelenen etkinliklerin tüm alt boyutlarda (uyarlama boyutu, gelişimi destekleme ve eğitsel boyut) niteliksel olarak istenen düzeyde olmadığı bulunmuştur. Okul öncesi dönemde etkili kaynaştırma uygulamalarının gerçekleşebilmesi için etkinlik uyarlamaları ile ilgili daha fazla çalışmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the adaptation of educational activities which constitute the basis of mainstreaming practices in early childhood education, according to different variables and to determine the quality levels of these activities. The current study was a descriptive survey model that based on quantitative data. The sampling of the study includes adaptation of 200 educational activities which is given place in early childhood education program by Ministry of National Education; the adaptations made by preschool teachers and the ones given place in pre-prepared educational plans. The adaptions of the activities were investigated through document review and content analysis. In the study, control list for adaption of the activities that is developed by the researcher was used as an instrument. The format-related characteristics of the activities were represented by frequency percentage values. In addition, the differences between the activities based on the source of activities were analyzed by conducting T-test and the differences related with age were analyzed by carrying out one-way analysis of variance (ANOVA). Moreover, interpolation values of all sub-dimensions were calculated and their qualities were determined. As a result, there was significant difference between the adaptations made by preschool teachers and that of pre-prepared educational plans. When the format related features were taken into consideration, it was found that some activity types such as integrated field trips and drama were disregarded, some age groups became prominent and there was a significant numerical difference between the disability types. Moreover, findings showed that all sub-dimensions of the investigated activities (adaptation, supporting the developmental domains, and educational dimensions) were not qualified as it is desired to be. Consequently, it is suggested that the more studies concerning the adaption of activities should be conducted to improve the qualities of adaption activities in early childhood education.