Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait bilgi, belge ve kimliklere karşı suçlar
Crimes against to information, document and identity of National Intelligence Organization
- Tez No: 527579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ülkemizde istihbarat faaliyetlerini yerine getiren kurumlardan en önemlisi Milli İstihbarat Teşkilatı'dır (MİT). Teşkilatın faaliyetlerinin özünde gizlilik esastır ve bu faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde icra edilebilmesi için söz konusu gizliliğin sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun 27. maddesinin ilk üç fıkrasında; MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeler ile MİT mensupları ve ailelerinin kimlikleri ceza hukuku normları ile koruma altına alınmıştır. Çalışmamızın konusunu bu suç tipleri oluşturmaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmamızda yöntem olarak, öncelikle istihbarat kavramı ve ülkemizdeki istihbarat teşkilatları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın devamını oluşturan ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise suç analizi yapılmıştır. İkinci bölümde;“MİT'e Ait Bilgi ve Belgelerin Suistimali Suçu”incelenmiştir.“MİT'e ait Kimliklerin Suistimali Suçları”başlıklı üçüncü bölüm diğer bölümlerden farklı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bölümün ilk kısmında;“MİT Mensuplarının ve Ailelerinin Kimliklerinin, Görev, Makam ve Faaliyetlerinin İfşası Suçu”, ikinci kısmında;“MİT Mensubu Kimlikleri Üzerinde Sahtecilik Suçu”inceleme altına alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; ilk iki suç tipinin konusunu oluşturan;“MİT'in Görev ve Faaliyetlerine İlişkin Bilgi ve Belgeler ile MİT Mensuplarının ve Ailelerinin Kimliklerinin Medya ve Kitle İletişim Araçlarıyla Yayımlanması, Yayılması veya Açıklanması Suçu”ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
National Intelligence Organization (MIT) is the most important institution that performs intelligence activities in our country. At the core of the organization's activities is secrecy and it is necessary to provide the secrecy of these activities in order for them to be carried out in a properly. For this reason, the information and documents related to MIT's duties and activities and the identities of MIT members and their families were protected by criminal law norms in the province three paragraphs of Article 27 of the Law on State Intelligence Services and National Intelligence Service no. 2937. These types of crime constitutes the subject of the study. The study consists of four section; in the first section of this study an overview of the concept of intelligence and the intelligence services in our country will be given. In the second section; the misconduct of information and documents related to MIT's duties and activities was studied. The third section was examined in two parts differently from the other sections. Firstly the revelation of identities of MIT members and their families; following the abuse of the identities, duties, positions and avtivities of the MIT members was studied. In the last section contains an analysis of crimes of publication, dissemination or disclosure of information and documents related to MIT's duties and activities and identities of MIT members and their families via media and mass media.