Self determination theory: Turkish instructors' autonomy orientations in the school of foreign language context
Öz belirleme teoremi: Yabancı diller okulu bağlamında Türk okutmanların özerklik desteği yönelimleri
- Tez No: 527580
- Danışmanlar: PROF. BELGİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Okulunda çalışan, İngilizce öğretmenlerinin Özerklik Destekleme yönelimlerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Öğretmenlerin Özerklik Destekleme yönelimleri, bir motivasyon teorisi olan Özbelirleme Teorisi (Deci & Ryan, 1985) aracılığıyla analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, bu yönelimlere, öğretmenlerin cinsiyet, öğretmenlik tecrübesi veya mezun olduğu bölüm bazında bakıldığında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın temel aracı bir anket olmak üzere, yazılı cevap yöntemiyle de veri toplanmıştır. Katılımcılar, Anadolu Üniversitesi Yabancı Diler Okulunda çalışan, 111 Türk İngilizce öğretmenidir. Aynı katılımcı gurubundan 11 kişi, yazılı cevap yollayarak da katkıda bulunmuştur. Özetle araştırma sonuçları, Anadolu Üniversitesi YDYO'deki öğretmenlerinin kısmen Özerklik Destekleme yöneliminde olduğunu göstermiş, fakat yapılan analizler sonucu, mevcut değerlerin riskli olduğu sonucuna varılmıştır. Dahası, incelenen değişkenler arasından sadece cinsiyet faktörünün istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığı görülmüştür. Yazılı cevaplar da analiz edilmiş ve tartışma bölümünde değinilmiştir. Bu çalışmanın bulguları göstermiştir ki, Özerklik Desteğinin ne olduğu ve nasıl uygulanabileceği konusunda eğitimler düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Bu bulguların ışığında, çeşitli tavsiyeler verilmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore Autonomy Orientations of Turkish EFL teachers' working at Anadolu University, School of Foreign Languages in Turkey. The autonomy orientations of the teachers were analyzed through the motivational theory: Self-Determination Theory (Deci & Ryan, 1985). Next, it was investigated if the orientations vary according to the teachers': gender, years of experience or department of graduation. This investigation was carried out through the Motivators' Orientations Questionnaire and the participant teachers' opinions regarding the findings were taken by means of written responses. The participants were 111 Turkish EFL teachers from Anadolu University School of Foreign Languages and 11 of them also participated for the written responses. The results showed that the EFL teachers in AUSFL, had a moderately Autonomy Supportive Orientation which was reported to be a risk for being close to the Controlling Orientation. What is more, each of the variables investigated caused a difference on the participants' Autonomy scores, yet, among the three variables, gender was the only one which had a significant effect on the Autonomy Orientation scores. The answers to the written response questions were also analyzed and mentioned in the discussion part. The results showed that explicit training on what Autonomy Supportive teaching is and how it can be encouraged is necessary for the teachers. In the light of the findings, various implications were made as well as presenting further suggestion for the future studies.