Kistik fibrozisli bebeklerde fidgety hareketlerin analizi
Fidgety movements analysis in infants with cystic fibrosis
- Tez No: 527601
- Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU, PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
General movements (GMs), post-term 9-20 hafta arasında fidgety hareketler (FMs) olarak ortaya çıkmaktadır. FMs'nin görülmesi gereken dönemlerde hiç görülmemesi veya anormal olması bazı nörogelişimsel bozukluklara işaret edebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kistik fibrozisli (KF) bebeklerde FMs'leri ve motor repertuarı değerlendirmekti. Çalışmaya postterm 3-5 aylık 18 KF'li bebek ve postterm 3-5 aylık 20 sağlıklı bebek dahil edildi. Bebeklerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. KF'li ve sağlıklı bebeklerin FMs'leri 5 dakikalık video kayıt yöntemi ile kaydedildi. Gözlemsel GMs değerlendirmesi kapsamında Prechtl Yöntemi ile FMs'ler analiz edildi. Her bebeğin total motor optimalite skoru (MOS) hesaplandı. Bu çalışma NCT03381157 numarası ile Clinical Trials veritabanına kaydedildi.
Özet (Çeviri)
General Movements (GMs) occur as fidgety movements (FMs) between postterm 9 and 20 weeks. It may indicate some neurodevelopmental problems when FMs are absent or abnormal at the required periods. The aim of this study was to evaluate FMs and motor repertoire in infants with cystic fibrosis (CF). Eighteen infants with CF and twenty healthy infants with the age of postterm 3-5 months old were included in the study. Demographic and clinical data of infants were recorded. 5-min videos of infants were recorded to analyze FMs and motor repertoire. FMs were analyzed with observational GMs assessment based on Prechtl method and motor optimality score (MOS) was obtained for each infant. This study was recorded in the Clinical Trials database with NCT03381157 registration number.