Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal üretim yapan çiftçilerin çevresel tutumlarının belirlenmesi
Determination of environmental attitudes of the farmers engaged in agricultural production in around of Egirdir Lake
- Tez No: 527600
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eğirdir Gölü, Göller Bölgesi'nde yer alan ve Türkiye'nin yüzölçümü olarak 4.büyük, tatlı su kaynağı olarak ise 2. büyük gölüdür. Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal üretimde bulunan üreticiler yetersiz bilgi, tutum ve bilinç nedeniyle canlı sağlığını ve çevreyi olumsuz olarak etkileyebilmektedirler. Bu çalışmada, Eğirdir Gölü'nün tarımsal üretim kaynaklı çevresel riskleri araştırılmıştır. Bu araştırmada, Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal üretim yapan çiftçilerin çevresel tutumları belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal faaliyette bulunan 135 üreticiden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, üreticilerin ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı) kapsamında ve ÇATAK kapsamı dışında olmak üzere 2 gruba ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre anket yapılan üreticilerin %38,52'sinin ÇATAK kapsamında, %61,48'inin ise ÇATAK kapsamı dışında faaliyet gösterdiği belirlenmiştir. Üreticilerin ÇATAK kapsamında tarımsal üretim faaliyetinde bulunup bulunmamaları ile; basınçlı sulama sistemleri kullanımı, zirai mücadelede erken uyarı sitemlerinin kullanımı, önerilerin zirai ilaç dozunun uygulanması, kullanılan kimyasal gübre miktarının belirlenmesinde bilgi kaynaklarının ziraat mühendisleri olması, minimum toprak işlemeli tarım tekniğinin uygulanması, erozyonun önlenmesi amacıyla perdeleme yapılması, yem bitkileri yetiştiriciliği yapılması, ahır gübresi kullanımı, organik tarım ve iyi tarım tekniği ile üretim yapılması gibi tarımsal uygulamalar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, Eğirdir Gölü çevresinde yapılan tarımsal faaliyetlerden dolayı göl ve göl çevresinde ekolojik dengenin bozulmasını ve çevrenin kirlenmesini önlemek amacıyla çevreye duyarlı tarımsal üretim yöntemlerin kullanılması ve yaygınlaştırılması ve çiftçi duyarlılıklarının artırılması hususunda çevre dostu tarımsal eğitim ve yayım çalışmalarına devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Eğirdir lake, which is located in the lakes region, with the surface area, it is the 4th largest lake of Turkey and with source of fresh water, it is the 2nd largest lake. Producers in agricultural production around Eğirdir lake can adversely affect the environment and the living health of the environment due to insufficient knowledge and deficient awareness. In this study, the environmental threats caused by agricultural production of Lake Eğirdir were investigated. In this context, the environmental attitudes and environmental sensitivities of farmers engaged in agricultural production around Eğirdir Lake have been determined. The data used in this research were obtained with survey method from 135 producers doing agricultural activity around Eğirdir Lake. The obtained data were analyzed by dividing the producers into two groups within the scope of EBALPP (The Environmentally Based Agricultural Land Protection Program, EBALPP)and outside the scope of EBALPP. According to the results of the survey, it was identified that 38.52 % of the surveyed producers were within the scope of EBALPP and 61.48 % were active outside the scope of EBALPP. It was found a significant relationship between both agricultural practices such as the use of pressurized irrigation systems, the use of early warning systems in agricultural struggle, the application of pesticide doses recommended, the use of information sources as agricultural engineers in determining the amount of chemical fertilizers used, the application of minimum soil cultivation agricultural technique terracing on the purpose of prevention of erosion, the cultivation of forage crops, the use of manure, organic farming, and making production with organıc and good farming techniques and with whether farmers are engaged or not in agricultural production within the scope of EBALPP by the chi-square test. As a result, environmentalfriendlyagriculturaltraininganddisseminationstudiesshould be continued in order to prevent environmental pollution and deterioration of ecological balance around Lake and Lake due to agricultural activities around Lake Eğirdir and to increase farmer sensitivity.