Poli(itakonik asit-co-glisidil metakrilat)kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(itaconic acid-co-glycidyl methacrylate)copolymers
- Tez No: 527605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, hidrofilik yapıdaki itakonik asidin (IA) hem yapışkanlık özelliği kazandırabilen hem de çapraz bağlama özelliği olan glisidil metakrilat (GMA) ile olan kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Poli(IA-co-GMA) kopolimerleri, farklı monomer oranlarıyla 1,4-dioksan çözücüsünde azot atmosferi altında benzoil peroksit (BPO) başlatıcısı kullanılarak çözelti fazında 70°C'de sentezlendi. Polimerler, dietil eter ile çöktürüldükten sonra çözüp tekrar çöktürme tekniğiyle saflaştırıldı ve 40°C'de vakum altında kurutuldu. Sentezlenen kopolimerlerin yapıları, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve elementel analiz yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Kopolimerlerin 25+0.1°C'deki vizkozimetrik davranışları takip edildi ve kopolimerin bileşiminin vizkoziteye olan etkisi belirlendi. Kopolimerlerin termal davranışları, TGA metoduyla belirlendi. Poli(IA-co-GMA) kopolimerlerinin bileşimi elementel analiz metoduyla belirlendi. Elde edilen sonuçlarla birlikte çok iyi bilinen Kelen-Tüdös ile Finemann-Ross eşitliklerinden yararlanarak monomer reaktiflik oranları hesaplandı. Monomer reaktiflik oranlarının her iki monomer için de 1'den büyük çıkması sentezlenen kopolimerlerin blok-kopolimer yapısında olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of copolymers of hydrophilic itaconic acid (IA) with glycidyl methacrylate (GMA), which is both adhesive and capable of crosslinking were carried out. Poly (IA-co-GMA) copolymers were synthesized under nitrogen atmosphere at 70 °C in solution phase using benzoyl peroxide (BPO) as an initiator and 1,4-dioxane as solvent using different monomer mole ratios. The polymers were precipitated with diethyl ether, purified by solution-reprecipitation and dried under vacuum at 40°C . The structures of the synthesized copolymers were clarified by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analysis methods. The viscosimetric behavior of the copolymers at 25+0.1°C was followed and the effect of the copolymer composition on viscosity was determined. Thermal behaviors of copolymers were determined by TGA method. The composition of poly (IA-co-GMA) copolymers was determined by elemental analysis method. The monomer reactivity ratios were calculated by using the well-known Kelen-Tüdös and Finemann-Ross equations with the results obtained. The monomer reactivity ratios for both monomers were found to be greater than 1, indicating that the synthesized copolymers are in the block-copolymer structure.