Mermer toz atıkları ile stabilize edilmiş kil zemin mukavemetinin, donma-çözülme etkisi ve zamana bağlı olarak değişiminin cbr (California taşıma oranı) deneyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the strength of clay soil stabilized by marble dust wastes with freeze-thaw effect and time-dependent change by means of cbr (California bearing ratio) tests
  1. Tez No: 527604
  2. Yazar: AYŞEGÜL YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tez çalışmasında, mermer toz atıkları ile stabilize edilmiş kil zeminin mukavemeti üzerinde, donma-çözülme ve kür süresi etkisinin CBR deneyleri ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Bentonit ve Kaolen kil zeminlerine, katkısız ve belirlenen oranlarda Kalsitik ve Dolomitik mermer tozu karıştırılarak kıvam limitleri, plastisite indisi ve zemin sınıfları belirlenmiştir. Standart proktor deneyleri ile belirlenen optimum su içeriğinde hazırlanan numunelerin; anlık, 7 günlük, 1 ve 2 aylık kür süreleri ve donma-çözülme sonrası CBR deneyi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca numuneler üzerinde SEM ve EDS analizleri yapılarak artan atık oranına bağlı olarak mikro yapı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Deney sonucunda atık mermer tozlarının plastisite indisinin azaltılması ve zemin stabilizasyonu üzerinde olumlu etki göstermiştir. Dayanım değerlerinde anlık deney verilerinde büyük bir değişiklik olmazken, kür süresi ile dayanımda artışlar meydana gelmiştir. Donma-çözülme deneylerinde ise 3. ve 5. çevrimlere kadar dayanımın azaldığı ve daha sonra artışların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the freeze-thaw and curing time effect on the strength of the clay soil stabilized with marble dust wastes was evaluated by means of CBR tests. The consistency limits, plasticity index and soil classification of Bentonite and Kaolinite unstabilized and stabilized by Calcitic and Dolomitic marble powders with different contents were determined. The immediate, 7-day, 1-month and 2-month curing and freeze-thaw effects of the samples prepared at optimum water content obtained by Standard Proctor test on CBR test were examined. In addition, SEM and EDS analyzes were carried out on the samples and the microstructure was evaluated in terms of the waste marble rate. As a result of the experimental work, the decrease of the plasticity index with the waste marble dust had a positive effect on the soil stabilization. It was observed that while there was no significant change in the instant strenght tests data, the strength increased with curing time. In the freeze-thaw experimental work, it was found that the strenght decreased at the 3rd and 5th cycles dependent on clay type then increased.