Doğal gürültü tomografisinden İzmir İç Körfezi'nin 3-B üst kabuk hız yapısı
3-D upper crustal velocity structure of the Inner Gulf of Izmir from ambient noise tomography
- Tez No: 527606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DEDE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada doğal gürültü tomografisi yöntemi kullanılarak İzmir Körfezi ve yakın çevresinin üst kabuk hız yapısının ortaya konması hedeflenmiştir. Çalışmada İzmirNET ivme-ölçer ağına ait 17 istasyondan elde edilen 1 yıl uzunluğunda düşey bileşen doğal gürültü verisi kullanılmıştır. Yeterli sinyal/gürültü oranına sahip verilerden yola çıkılarak çoklu süzgeç tekniği yardımıyla dispersiyon eğrilerinden Rayleigh dalgası grup hızları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar bir yüzey dalgası tomografi yazılımı ile farklı periyot aralıkları için haritalanmıştır. Daha sonra 2, 4 ve 6 saniyelik periyotlara ait lokal dispersiyon eğrileri çıkartılarak ters çözüm yardımıyla grup hızından kayma dalgası hızları elde edilmiştir. Körfez içi ve yakın çevresinde bulunan alüvyonel birimlere bağlı düşük hızlı alanlar, grup hızı ve Vs hızı haritalarında 3 km derinliğe kadar net bir şekilde gözlenmiştir. Bununla birlikte derinlik kesitlerinde körfezin iç kısmında sadece düşük değil yüksek hızlı alanlar da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal upper-crustal velocity structure of İzmir Gulf and surroundings using ambient noise tomography. One-year vertical component ambient noise data have been used from 17 stations which belong to the İzmirNET accelerometric network. Rayleigh wave group velocities which present good S/N ratio have been obtained from dispersion curves by using multiple filter technique. Results have been mapped by performing a surface wave tomography algorithm for 2, 4 and 6 s periods. Then, shear wave velocities have been computed from the inversion of group velocities which are obtained from local dispersion curves at different periods. Low velocity areas belong to alluvial units in Inner Gulf and surroundings, have been precisely observed down to 3 km at group and Vs maps. Added to this, it is detected not only low velocities but also high Vs values in the depth slices of inner parts of the Gulf.