2022 sayılı Yasa'dan aylık alan yaşlıların gereksinimlerinin karşılanmasında etkili olan faktörler
The Effective factors which are to full fill the requrements of the old aged people who are benefited from Law numbered 2022
  1. Tez No: 52761
  2. Yazar: NALAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
i ÖZET Araştırmanın temel amacı; ekonomik güçlük içinde bulunan yaşıllann beslenme, sağlık, ulaşım, sosyal ilişkiler, kalıtım, boş zamanların değerlendirilmesi gibi gereksinimlerinin karşılanmasında huzurevinde yaşayanlar ile evinde yaşayanlar arasında fark olup olmadığını belirlemek, yaşlıların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri ile gereksinimlerinin karşılanması arasında ilişki olup-olmadığını saptamaktır. Yaşlıların huzurevleri konusundaki düşüncelerinin öğrenilmesi de araştırmanın bir diğer amacıdır. Ülkemizde ekonomik güçlük içinde bulunan, muhtaç kişilere sürekli gelir sağlayan 2022 Sayılı“65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz, Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Yasa”dan yararlanan yaşlılar düşük gelirli olarak kabul edildiklerinden, araştırmanın nüfusunu Ankara ili Resmi Huzurevlerinde kalan 2022 sayılı yasa uyarınca aylık alan ve sorulara yanıt verebilecek zihinsel yeterliliğe sahip olan yaşlılar ile bu gruba yaş ve cinsiyet açısından benzerlik gösteren ve 2022'den yararlanan Ankara'nın Merkez ilçelerinde ikamet eden, kendi evlerinde yaşayan yaşlılar oluşturmuştur.ü. Veriler tanımlanan şartlara uyan, huzurevinde yaşayan 50, evinde yaşayan 55 yaşlıdan görüşme yolu ile toplanmıştır. Verileri toplamada görüşme formundan yararlanılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan yaşlıların yaş ortalaması 76.6'dır. Yaşlıların 42'si kadın, 63'ü erkekdir. Huzurevinde yaşayanlar genellikle dul iken, evinde yaşayanlarda dul olan yaşlılardan sonra, evli yaşlılar gelmektedir. Yaşlılar genellikle okuma-yazma bilmezken, meslek durumlarına bakıldığında ilk sırada çiftçilik gelmektedir. Arastana sonuçlarına göre; huzurevinde yaşayanların beslenme, sağlık, sosyal ilişkiler, boş zamanların değerlendirilmesi gereksinimlerinin, kendi evinde yaşayanlara göre daha etkin bir şekilde karşılandığı, evinde yaşayanların ise güçlüklerinin bulunduğu saptanmıştır. Yaş ve cinsiyet açısından gereksinimlerin karşılanması konusuna bakıldığında; yaşın sosyal hareketlilik konusunda etkili olduğu bulunmuştur. Yaş arttıkça dışarı çıkma sıklığı azalmaktadır. Cinsiyet konusunda ise dışan çıkma sıklığı ve siyasal katılımda, kadın ve erkek yaşlılar arasında, erkekler lehine bir fark vardır. îki grup arasında huzurevleri ile ilgili görüşleri konusunda da bir fark bulunmuştur. Huzurevinde yaşayanlar huzurevlerine karşı olumlu görüşler bildirirken, evinde yaşayanlar kurum bakımını genellikle tercih etmemektedirler.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The main objective of this research is to determine if there is any difference between the old agen persons experiencing economic difficulties and living in Houses for Old Aged and those living in their homes, with respect to meeting such needs as nutrition, health, transportation, social relations-participation in social events and benefiting from leisure this and to determine if there is a relationship between such demographic characteristics as age and gender of the old aged persons and meeting their needs. Learning if what the old aged persons are thinking about the Houses for Old Aged is also another objective of this research. In this country, the Law numbered 2022 titled“Law for Alloting a Salary to Turkish Citizens Completing Age 65 That are In Need of Help, Having No Economic Power and Relatives”contmously provides income to old aged persons that are in need of help and economic difficulties. They are considered as being in the low income group. Therefore, the population of the reseacrh work is formed by old aged persons residing in Homes for Old Aged that are run by public, in the City of Ankara and receiving salary according to law numbered 2022, having sufficient mental capacity to respond to the questions and by those who are living in their homes, as residents of Central Township of Ankara, having similarities with respect to age and gander with the group living in Houses for Old Aged and also benefiting from law numbered 2022.IV Data has been collected with respect to 50 old aged person living at Houses for Old Aged, 55 old aged person living in their homes as ones meeting the above set conditions by entering in interviews with them. An interview form has been used in collecting the data. The average age of the old aged persons forming the group for research is 76.6 years. Of the old aged persons, 42 is female and 63 is male. Those living in Houses for Old Aged are generally in a stutus of divorced. Those living in their homes are divorced and after them there are the old aged married persons living in their homes. Old aged persons are generally literal and when viewed with respect to occupation, they are the farmes that form the first rank. According to the results of the research, old aged persons living in Houses for Old Aged meet their needs such as nutrition, health, social relations, benefiting from leiseure times more effectively as compared to those living in their homes. It has been determined that those living in their homes have additional dificulties. When the subject of meeting the needs are looked at from the age and gender angle, it has been found that, age is effective with respect to social activities. As age increases, the frequency of going out is decreased. Whereas on the subject of gender, the frequency of going out and participating in political activities, indicates a positive difference, in favor of men when the old aged female and male are compared. Between the two groups, a difference wih respect to their views about Houses for Old Aged has been determined. Those living in Houses for Old Aged indicate positive views about the Houses for Old Aged. Those living in their homes generally prefer the care provided by the Organization.