Konut yaşama hacimlerinde gereksinim ve amaca uygun esnek değiştirilebilir iç mekan elemanlarına yaklaşım ve Ankara'nın gelişme bölgeleri için bir öneri
An Approach interior space elements which are appropriate for the goals and necessities in living spaces of dwellings and a proposal for the developing districts in Ankara
  1. Tez No: 52762
  2. Yazar: MESUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. A. AYHAN AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Kullanıcının yaşadığı ortamı değiştirme, yeni çevreler yaratma isteğinin altındaki nedenler, temelde sosyo-kültürel, sosyo-psikolojik, sosyo-ekonomik, teknolojik faktörler ve bu faktörlerin değişimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda, farklı sosyal, kültürel ve ekonomik yapıya sahip kullanıcı gruplarının değişen yapılarına uygun çevre ve öğelerin tasarlanması gerekliliği her geçen gün kendini daha fazla belli etmektedir.“Konut yaşama hacimlerinde gereksinim ve amaca uygun, esnek, değiştirilebilir iç mekan ve iç mekan elemanlarına yaklaşım ve Ankara'nın gelişme bölgeleri için bir öneri”konulu bu çalışmada da; konut yaşama hacimlerinin ve elemanlarının çağdaş- rasyonel biçimde ve zaman içinde değişkenlik kazanabilir esneklikte tasarlanabilmesinin, ülkemiz gerçeği ve ölçeğinde çözümlenebilmesinin olanakları çeşitli açılardan araştırılmıştır. Çalışma giriş ve onu izleyen dört bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde tezde ele alınan konunun önemi, amacı ve kapsamı açıklanmıştır. Birinci bölümde, günümüz mekan ve donatımının genel durumunu anlayabilmek, değişen kullanıcı gereksinimlerine cevap verebilen, çağdaş-rasyonel değişebilir mekan ve donatı sistemlerine temel veri olabilecek nitelikleri saptayabilme amacıyla, mekan ve donatının zaman içindeki gelişimi incelenmiştir. Gelişimlerin zaman içindeki y ayılımı endüstri öncesi, endüstri dönemi, 20. yüzyıl ve günümüz olmak üzere üç alt başlık altında ele alınmıştır. Bu üç dönem üretimi olanaklı kılan toplumsal ekonomik, teknolojik nitelikleriyle değerlendirilmiş ve yaşama çevresi ve donatının etkisi bu özellikleri çerçevesinde açıklanmıştır. Endüstri öncesi dönemde ııüretimi doğa ve insan gücünün belirlediği ve ortaya çıkan ürünlerin işlev-biçim bağıntısını da bu özelliğin yansıttığı saptanmıştır. Bu döneme ilişkin gelişimler 19. yüzyıl başlarına kadar değerlendirildikten sonra, eşzamanlı olarak, Anadolu'daki mekan ve donatı kavramları irdelenmiştir. Geleneksel Anadolu Konutu'nun mekan ve donatı oluşumu sırasıyla; Türklerin Anadolu'ya gelmeden önce var olan konut geleneği, yerleşme öncesi, göçebelik, yerleşme sonrası dönemleriyle incelenmiş ve bu dönemlerin karşılıklı etkileşimleriyle oluşturdukları kültürel sentez belirlenmiştir. Ayrıca bu sentezin oluşturduğu Geleneksel Anadolu Konutu'nun temel mekansal birimi“oda”nın iç düzen biçimleniş ilkeleri tanımlanmıştır. Daha sonra değişen sosyal yapı, gelişen pozitif bilimler ve teknolojik ilerlemelere rağmen tasarım alanında daha çok“niceliksel”çözümlere ulaşıldığı Endüstri Dönemi ve çağdaş endüstriyel tasarımın temel ilkelerinin oluşturulduğu 20. yüzyıl ve günümüz incelenmiştir. İkinci bölümde, endüstrileşmiş çağdaş mekan ve donatı tasarımım belirleyen temel evrensel faktörler açıklanmıştır. Bu temel tasarım faktörleri kullanıcının fiziksel ve tinsel gereksinimlerini karşılayan dolayısıyla tasarımı belirleyen, fiziksel kullanıcı faktörü, görsel bildirişim faktörü, sosyo kültürel faktörler olmak üzere üç ana alt başlıkta incelenmiştir. Bu bölümde incelenen tüm faktörler, ülkemiz gerçekleri ve kullanıcısıyla uyumlu endüstrileşmiş çağdaş rasyonel iç mekan ve donatı tasarımı ölçütlerine veri oluşturabilmesi amacıyla bütünsel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, değişen kullanıcı gereksinimleri ile mekan donatı arasındaki uyumun her durumda kurulması ve bu uyumun bozulmasının önlenmesine yönelik çağdaş tasarım kavramlarının incelenmesine ve bu kavramlara kaynaklık eden nedenlerin açıklığa kavuşturulmasına çalışılmıştır. Esneklik amaçlı çağdaş rasyonel tasarım anlayışına kaynaklık eden nedenler; nüfus artışı ve hareketleri, değişen kullanıcı gereksinimleri, tasarımcı-kullanıcı katılımındaki değişimler, tasarım sorunları ve tasarım açısından gelişimler, üretim ıııbiçimi ve malzeme açısından gelişimler başlıklarıyla incelenmiştir. Daha sonra çağdaş ölçülerin belirlenmesi amacıyla tasarımda geliştirilen esneklik, değişebilirlik ve uyabilirlik kavramları ve bu kavramların uygulandığı standardizasyon ve modüler koordinasyon yöntemleri açıklanmıştır. Bölümün sonunda ise yüzyılın ortalarından günümüze kadar mekan ve donatıdaki esneklik amaçlı tasarım yaklaşımları incelenerek çağdaş rasyonel tasarım ölçütlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Tezin genel değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümü özgün niteliktedir. Bu bölümde, tüm bölümlerden elde edilen veriler ışığında, endüstrileşmiş çağdaş iç mekan ve donatı tasarımında gelinen yeni anlayış ve yaklaşımların, ülkemiz genelinde de geçerli olabilecek özellikleri tartışılmıştır. Söz konusu özelliklerle oluşturulan temel Ölçüt ve ilkeler toplumumuzun çağdaş yaşam ve sosyo-kültürel yapısı, ekonomik ve teknolojik şartları göz önüne alınarak saptanmıştır. Bu ölçütlerin saptanmasında temel verilerden en önemlisini; çağdaş tasarım yaklaşımlarının, geleneksel mekan kurgusu ve donatısındaki akılcı yaklaşım özellikleriyle içerik ve mantık açısından gösterdiği benzerlik oluşturmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reasons of changing the living space of the users and the wish to create new environment comes out as socio-cultural, socio-physiological, socio-economic, technologic factors and the variation of them. In that meaning the necessity of the need of the environment and components design that suits to the user groups which have different social, cultural and economical constitutions becomes obvious in our day. Li this research, which has the title as“An approach to the interior space elements and the elastic, flexible interior spaces releated to the need in the living spaces of the dwellings and a proposal for the development areas in Ankara”, the solution possibilities within the national realities and scales in our country are studied in various point of views for the modern, rational and flexible design of the living spaces and their elements of the dwellings. This work is formed by an introduction and following four chapters. In the introduction, the importance of the subject, of the thesis its aim and content has been explained. In First chapter, the development of the space and fittings in time is investigated to understand the general condition of the space in our time; to determine the fundamental datums related to contemporary-rational elastic spaces that can responce to the variable user needs. The developments in time are looked for 3 sub-titles as before industry, industrial period, 20th century and today. These 3 periods are evaluated according to their economic, technologic, socieal qualities and the living environment has explained with regard of these characteistics. Before the industrial period, the nature and human force has designated the production. The progress in that period evaluated until the 19th century. After that the space and fitting concepts investigated in Anatolia. The vernacular Anatolian Dwellings space and fitting formation has this order: The dwelling tradition in Anatolia before the Turks, before settlement, the nomadic, after settlement The principlesof the interior order of“room”unit are defined in vernacular Anatolian dwelling. After that the Industrial Period which the design solutions are“quantitative”and the 20th century and today, which the basic principles of industrial design are formed are searched. In Second Chapter, the basic universal factors that forms the contemporary space and fitting design are explained. These concepts which forms the design also are searched in 3 sub-titles; the users physical and physiological needs, visual factors, socio-cultural factors. These searched factors are take into account for our cultural development in time. In Third Chapter, the relationship between the differentiative user needs and the fitting equipment is searched and tried to put out the basic principles of design to make this relation always positive. The reasons searching for the elastic aimed contemporary rational design are; the population growth and mobility, the differentiative user needs, the changings in the participation of the designer and user, the design problems and developments, the production technique and the material. For the determination of the contemporary dimensions, the evaluation of elasticity, changebility and suitability concepts and then- application on standardization and modular coordination principles explained. The contemporary rational design dimensions determined in the end of the chapter. General evaluation and conclusion chapter is original and a general evaluation of this thesis took place in this chapter. The new concepts and approaches of the industrialized contemporary interior space and its fittings within our national characteristics are disccussed with regard of the data gathered from all the previous chapters. The main quantities and criteria which are occured by these characteristics are determined within the modern life and socio-cultural, economic and technologial conditions of our society. The similarities between the content and logical qualities of the vernacular space design and fittings are the main data of these quantities. VI