Muş ili mozaik kule konut yapım işinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of mozaik tower construction in terms of the occupational health and safety
  1. Tez No: 527622
  2. Yazar: SEFA TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi inşaat sektöründeki iş kazaları ülkemiz için de büyük sorunlar teşkil etmektedir. İş kazaları nedeniyle çok sayıda işçi yaralanmakta ya da hayatını kaybetmekte ve iş yerlerindeki üretim durması nedeniyle maddi kayıplar oluşmaktadır. İnşaat sektörü gerek toplam yatırımlar ve ulusal gelir içindeki sayısal payı gerekse yatırılan işgücü olanaklarının boyutu itibarıyla ekonomimizin en canlı ve en önemli sektörlerinden biridir. Her yıl inşaat sektöründe çalışanların bir kısmı, iş kazaları sonucunda ölüm ya da daimi iş görmezlikle işini sürdürememektedir. Bu durumu önleyebilmek için; çağdaş yaklaşım şekli olan proaktif yaklaşım ile güvenlik yönetim sisteminin incelenmesine, risk değerlendirme ve güvenlik kültürüne odaklanılır. Proaktif yaklaşım ile kazaların önlenmesi ve çalışanların en az zarar görmesi hedeflenir. İş sağlığı ve güvenliği ülkemizdeki inşaat sektörü için son yıllarda önemli bir şekilde ivme kazanmaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve iş güvenliği konusundaki ilgili standart ve yönetmeliklerimizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartmamız zorunludur. Bu tez çalışmasında; 'Muş Mozaik Kule' konut yapımı inşaatı, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından incelenmiştir. Tez çalışmasında dikkate alınan parametreler (KKD, AG, GIK, KM, ISG ve IK) arasındaki ilişkiler Excel ile analiz edilmiş ve Weka analizi ile farklı bağıntılar geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents in construction trade are constituted a big problem in our country as in many countries in all over the World. A great number of labour get injured or lose their life due to occupational accidents. Furthermore, financal losses occurs due to halt of production in workplace. Construction trade is one of the most important and buoyant sector for our economy in consideration of both total investment, numerical percentage in national income and opportunity of invested labour. As a result of occupational accident, a part of employees in construction trade do not maintain their work due to death or incapacity report. In order to prevent this condition, It should be focused on management system investigation, risk assesment and security culture by proactive approch that is the form of contemporary method. The purpose of Proactive approach is that preventing occupational accdients and minimizing the damage of employees. During the recent years, Occupational safety and Occupational health gain momentum seriously. Therefore, It is compulsory that relevant standards and regulations of Occupational health and safety must be caught up to the level of developed countires. In this study, 'Mosaic Towet' that is house building construction is analyzed in terms of occupational health and safety. The relation between parameters existing in this study such as KKD, AG, GIK, KM, ISG ve IK are analyzed by Excel and developing different connection by Weka Analysis.