Bazı börülce genotiplerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of some cowpea genotypes
- Tez No: 527639
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu yüksek lisans tezi Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğün'den sağlanmış olan 22 Vigna sinensis aksesyonunun morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapmak amacıyla yapılmıştır. Morfolojik karakterizasyon için UPOV ve Tohumluk Tescil Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından belirtilen kriterler dikkate alınarak 33 morfolojik özelliğe ait gözlem yapılıp değerlendirme yapılmıştır. İstatistiki önemde en yüksek pozitif (r=1) korelasyon değerleri çiçek rengi ile çiçekte renklenmede ve negatif (r=-0,79) korelasyon değerleri halka şekli ile çiçek rengi ve halka şekli ile çiçekte renklenme arasında olduğu tespit edilmiştir. 10 adet RAPD primer kullanılmış ve bunlardan 7 tanesinden net, okunabilir ve tekrarlanabilen bant verdiği tespit edilmiştir. 281 bant elde edilmiştir. Polimorfik bilgi içeriği ortalamalarına bakıldığında 7 primer ortalaması 0,2839 olduğu ve OPB3 primerinin en yüksek (0,4227) polimorfizm gösteren primer ve OPB4 primerinin en düşük (0,1623) polimorfizm gösteren primer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study thesis was provided in Aegean Agricultural Research Institute Directorate to observe morphologic and molecular characterization of 22 Vigna sinensis axons. 33 morphological charcteristics were evaluated according to the criteria of UPOV and Seed Registration Certification Directorate.Statistically, the highest positive correlation values (r = 1) was significant between color of flower and coloration of flower and determined negative correlation values (r = -0,79) by ring-shaped and color of flower-coloration of flower. 10 RAPD primers were used and 7 of them had clear, readable and repeatable bands to analyze. Totally, 281 bands were obtained. When the average of polymorphic values of data and OPB3 primers were determined (0,2839). The highest value of primer had polymorphism was OPB3 Primer (0,4227) and the lowest value of primer had polymorphism was OPB4 Primer (0,1623).