Nitelikli otellerde standartların belirlenmesi ve korunması yönünden toplam kalite kontrolü ve yönetimi: Büyük Ankara Oteli için bir uygulama
Total quality control and management for the purpose of specifying and keeping the standards in high quality hotels: An approach for the Grand Hotel Ankara
- Tez No: 52764
 - Danışmanlar: PROF.DR. HASAN IŞIN DENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Nitelikli otellerde toplam kalite kontrolü sistemlerine ve yönetimine ge çilmesi, bu otellerin hizmetlerindeki verimliliği önemli ölçüde arttırmaktadır. 5 yıldızlı Büyük Ankara Oteli'nde bu yönde çabalar ve tartışmalar vardır. Çalışmanın temel amacı, Büyük Ankara Oteli'nin gelecekte bir toplam kalite kontrolü sistemini uygulaması halinde, buna özgü geçişin koşul ve ola naklarını belirlemektir. Diğer taraftan, bu açıdan en önemli hazırlıklardan biri olan, otel hakkındaki müşteri algılan ve tatmin düzeyleri ile aynı ayarda bir otele yönelik müşteri beklentilerini saptamaktır. Her iki amaca birden hizmet etmek üzere, çeşitli soru sorma tekniklerinin kullanıldığı ayrıntılı bir müşteri anketi düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Anketin sonuçlan, hem algı ve beklenti leri tek tek inceleyerek ve hem de karşılaştırarak değerlendirilmiştir. Bulgular, bir taraftan ortaya kapsamlı bir müşteri profili koymuştur. Öte yandan, Büyük Ankara Oteli'ndeki yetersizliklerin çoğunlukla otelin eskiliğinden kaynaklan dığım ve müşteri beğenisiyle oteldeki mevcut durum birarada değerlendirildi ğinde, otel için toplam kalite kontrolü süreç ve sistemine adapte olabilmenin çok kolay olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In case that by a highly qualified hotel the practices of quality control tend to be altered to systems and management of total quality control, the service productivities seem to increase significantly. Consequently, studies and debate are held in the 5-star Grand Hotel Ankara for a future change of quality control processes on the same lines. The main purpose of the present work is to specify the possibilities and preconditions in order to initiate with the implementation of the total quality control system of Grand Hotel Ankara. Preparatory work should be centered around the measurement of customers' observations and satisfaction levels concerning the hotel services as against their potential demand about them. To serve the purposes stated above, an extensive customer survey had been prepared and applied. The results were then discussed on comparative basis. The findings brought out, on one hand, a comprehensive customer profile. On the other hand, the question on the possibilities and preconditions of the passage to a total quality control management at Grand Hotel Ankara had also been clarified. Since the customer claims and complaints had mostly been due to the physical insufficiencies of the old building, it was found out that there were no serious difficulties on the way to apply total quality control processes, systems and management at the Grand Hotel Ankara. m