Müzik ve değerlendirme sorunları üzerine bazı düşünceler
Some considerations on the music and the problems of evaluation
- Tez No: 52763
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL H. DEMİRDÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sanat ve onun bir dalı olarak müzikte değerlendirmeler yaparken, bu değerlendirmelerin doğru yapılmış değerlendirmeler olabilmesi için gerekli koşulların neler olması gerektiği üzerine bazı düşünceler ileri sürülmüştür. Bu düşünceler değer ve değerlendirme sorunlarıyla uğraşan felsefe ile temellendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla felsefede değer ve değerlendirme sorunlarının ne olduğuna bakılmıştır. Değerlendirme etkinliğinde değerlendirme tarzlarının farklı oluşunun değerlendirme ürününü de farklı kıldığı vurgulanarak, bilgisel bir değerlendirmenin nasıl olması gerektiği üzerinde bazı düşünceler açımlanmaya çalışılmıştır. Buradan hareketle Sanat ve Müzik alanında doğru değerlendirmeler yapabilmek için bu alanların yapısının ortaya konması gerektiği üzerinde durulmuş, böyle bir yapı bilgisine dayanılarak yapılabilecek değerlendirmelerin doğru değerlendirmeler olma şansının daha yüksek olabileceği düşüncesi geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We as human being make evaluations continuously concerning to the some fields of human activities like Art and Music as a speices of it. The starting point or criterion of these evaluations are various. Some aesthetics theories, our self-feelings or some world-views etc. must be a criterion for evaluations. But a question, about what the right evaluation is and what the conditions of right evaluation are that always asks. This text covers some considerations on it. The foundations of these considerations are the philosophy of values and the philosophical anthropology. At first, had taken what are the value and evaluation and its problems in philosophy up. And emphasized that the modes of evaluation (these are summed under the titles of“to impute value”,“to ascribe value”and“the right evaluation”) are directly depend to the structure of an evaluation. Thus, some considerations are focused on how a right evaluation must be in generally, and particularly in Art and Music. Its one of needs for the right evaluation, to know the structure of Art and Music. The evaluations based upon the structural knowledge of these fields take a highly possibility for to be the right evaluations. Therefore, the second chapter is an essay about the structure of these fields.