Tedarik zinciri yönetiminde ipek yoluna alternatif hatların araştırılması
Investigation of alternative lines to the silk road in supply chain management
- Tez No: 527643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Lojistik; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürünün, servis hizmetinin ve bilgi akışının, başlangıç noktasından (kaynağından) tüketildiği son noktaya (nihai tüketiciye) kadar olan tedarik zinciri içindeki her iki yöne doğru olan hareketinin etkili ve verimli bir şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulmasıdır. Tedarik zinciri; ham madde temini yapan, onları ara mal ve nihai ürünlere çeviren ve nihai ürünleri müşterilere dağıtan, üretici ve dağıtıcıların oluşturduğu bir ağdır. Gelişen ve geliştikçe ihtiyaçları değişen Dünya'da; Ülkemiz ve Dünya için en önemli ticari faaliyetler arasında görülen konu üretimin ve üretilen ürünün hızlı ve eksiksiz teminini sağlamak olmuştur. Özellikle 1990 ve sonrası Dünya'da üretim Batıdan Doğuya kaydırılmış, ihtiyaçlar artmış ve bunun temini hızlandırılmıştır. 1990'lı ve 2000'li yıllarda gemi taşımacılığı, mal taşımacılığında önemli pay sahibi olmuştur. Ancak Asya, Avrupa ve Amerika'daki bazı limanlar bu konuda tekel olmaya başlamış ve ürün dağıtımında gecikmeler yaşanmaya başlanmıştır. Bu sebeple Çin ile Avrupa arasında bulunan İpek Yolu'nun canlandırılması gerektiği fikri 2000'li yılların ortalarında ortaya çıkmıştır. Bu fikir neticesinde Çin ile Avrupa arasında daha hızlı ulaşımı sağlayacak projeler filizlenmiş ve hatta bazıları hayata geçirilmiştir. İpek Yolu Coğrafi Keşiflerden önce Dünya Ticaretinin en önemli ulaştırma ağı konumunda idi. Zamanla önemini kaybetse de günümüzde yokluğu hissedilir hale gelmiştir. Özellikle Türkiye ve Türk Ülkelerinin ekonomik geleceği için çok değerli bir ağdır. İpek Yolu'nun canlandırılması fikirleri ortaya çıktığında Türkiye, Ekonomi Politikalarını direk etkilemiş ve değişen bu düzene hazır olmak için yeni projeler hazırlanmış ve hızla hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bu projelerin en önemlileri Hızlı Demiryolu Ağları, yeniden inşa edilen ve onarılan Karayolları, Havalimanları, Deniz Limanları ve Lojistik aktarma merkezleri haline dönüştürülecek Lojistik Üsler ve Depolardır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çağımızın ticaret stratejisi olan Lojistik ve onun ne şekilde yönetildiğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, lojistik faaliyetlerin nasıl bir bütün olabildiğini içeren tedarik zinciri ve yönetiminden bahsedilmiştir. Üçüncü ve son bölümümüzde İpek Yolu'nun geçmişi şuaınki durumu bölgedeki ülkeler yapılmış olan yollar ve yapılmış projeler hakkında bilgi verilerek Dünya Ekonomisi 'ne sunacağı katkılar saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics is the process of planning, implementing and controlling procedures for the efficient and effective transportation and storage of goods including services and related information from the point of origin to the point of consumption for the purpose of conforming to customer requirements. Supply chain is the network of producers and distributors which procure raw materials, make them into intermediate goods and finished goods, and deliver final goods to customers. In the ever-growing world, where also its needs change with growing, one of the most important commercial activities for our country and the world is the quick and complete supply of production and products. Therefore, logistics operations has become one of the key elements of commerce in the current era. Especially in 1990 and after, production shifted from the west to east, demand arose and supply of them accelerated. In 1990s and 2000s shipping had the biggest share in transportation of goods. However, certain ports in Asia, Europe and America turned into monopolies and caused delays in product distribution. Therefore, the idea of reviving the Silk Road between China and Europe has emerged in the mid 2000s. As a result of the idea, the projects for quicker transportation between China and Europe were developed and some of them were implemented. The Iron Silk Road and The New Silk Road are the two key projects. The Silk Road was the most important transportation network of the World Trade before the Age of Discovery. Although lost in importance over time, the absence of The Silk Road has become felt today. It is known that it is a precious transportation network especially for the economic prospect of Turkey and Turkic countries. When the ideas of reviving the Silk Road emerged, Turkey directly influenced the Economic Policies, and new projects were prepared and implemented swiftly to be ready for this changing order. The most important of these projects are Rapid Railway Networks, reconstructed and restored Highways, Airports, Sea Ports; and Logistics Bases and Warehouses which will be transformed into and Logistics transfer centers. With these preparations, Turkey has shown to the world the image of its the economic prospect will progress in direct proportion to its geopolitical position, which has been an advantage for centuries. In addition, other independent Turkic republics have fully supported these projects and helped creating a positive perception that a safe, fast and regular transport between Europe and Asia can be maintained. This study consists of four parts. The first part is about the current-era trading strategy that is known as Logistics and how it is managed. In the second part, we talked about the supply chain and its management which includes how logistics activities can be a whole process. In the third part, it is shown what the Silk Road will contribute to the world economy by giving information about the past and present of the Silk Road, countries in the region, the roads and the projects that have been made so far. In the fourth and last part, the conclusion that our work reached is presented, and the references used and the résumé of the person who prepared the thesis is included.