Menkul kıymetleştirme
Securitization
  1. Tez No: 52767
  2. Yazar: NURTEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çalışmanın birinci bölümünde menkul kıymetleştirmenin tanımı yapıldıktan sonra unsurları, sürecin nasıl işlediği, hangi tür alacakların menkul faymetleştirmeye konu olabileceği belirtilmiş, sermaye yeterliliğine nasıl katkı sağladığı menkul kıymetleştirmenin yarar ve zorluklarından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ülkelere göre menkul kıymetleştirmenin tarihi gelişiminden bahsedildikten sonra menkul kıymetleştirme sürecinde karşılaşılan riskler ve menkul foymetleştirmede vergi yasalarının etkisinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Varlığa Dayak Menkul Kıymete ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun bankalar açısından düzenlemeleri, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracının etkileri, Varlığa Dayak Menkul Kıymet makyetinin ve fîyatuun nasıl hesaplandığı anlatıldıktan sonra, menkul kıymetleştirmede ratingin öneminden bahsedip, ipoteğe dayak menkul kıymetleştirme yöntemi yoluyla konut finansmanının Türkiye'de uygulanabilirlikti ve Varlığa Dayak Menkul Kıymetlerin vergilendirilmesinden bahsedilmiştir. Bu çalışmada menkul kıymetleştirmenin dünyada ve ülkemiz finans piyasalarındaki işleyiş biçimi anlatılmakta olup, ülkemiz finans piyasalarında yapılacak yeni düzenlemelerle daha yaralı bir finansal araç haline getirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of the study, after making a definition of securitization, its components, working method of the process, types of credits subject to securitization, its contribution to the capital efficiency, and the advantages and difficulties of securitization have been discussed. In the second part of the study, after mentioning the historical progress of securitization in respect of countries, the risks faced during the process of securitization and the effect of taxation laws on securitization have been discussed. In the third part, first the regulations of the Capital Markets Council on Asset Based Securities, the effects of issuing Asset Based Securities from the aspect of banks, the calculation of the costs and prices of the Asset Based Securities have been dealt with and then the importance of rating in securitization, the applicability of the house financing in Turkey by the method of securities based on mortgage and the taxation of Asset Based Securities have been discussed. In this study, the operating ways of securitization in the financial markets in the world and in our country are explained. ît has been assessed that the asset backed securities may be turned into a more profitable financial media by new regulations to be made in financial markets of our country.