Menkul kıymetleştirme ve para politikası ilişkisi
Securitization and monetary policy relationship
- Tez No: 667783
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Menkul kıymetleştirme bankaların ve ticari şirketlerin likidite ihtiyaçlarının karşılanması açısından oldukça önemli bir dış finansman yöntemi olarak görülmektedir. Son dönemde bazı araştırmacılar, menkul kıymetleştirmenin para politikası ile etkileşiminin, parasal aktarım mekanizmasının bazı kanallarını etkilediğini ifade etmektedir. Menkul kıymetleştirmenin etkilediği parasal aktarım kanalları: likidite kanalı ve kredi kanalı alt kategorisinde olan banka borç/kredi verme kanalı ile risk alma kanalından oluşmaktadır. Likidite kanalı, menkul kıymetleştirmenin likidite koşullarını artırması sonucu ipotek/mortgage piyasası getirilerini etkilediğini, konut kredisi faiz oranını düşürme eğiliminde olduğunu ve konut kredilerinde daha düşük bir kredi maliyetine neden olduğunu göstermektedir. Para politikasının kredi kanalında ise menkul kıymetleştirmenin, bankalara para politikası uygulamasıyla artan fonlama maliyetlerinin etkisini azaltabilecek fon kaynağı sağladığı ve banka borç verme kanalı ile para otoritesinin kredi arzı üzerindeki politika etkisini potansiyel olarak telafi edebileceği ortaya koyulmaktadır. Bununla birlikte kredi menkul kıymetleştirmesi, bankaların risk almaya yönelik teşviklerini de değiştirmektedir. Bu çalışmada, menkul kıymetleştirmenin, para politikasının aktarım mekanizmasına olan etkisi ve bazı aktarım kanallarında politika araçlarının etkisini zayıflatabileceği veya güçlendirebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Securitization is seen as a very important external financing method in meeting the liquidity needs of banks and commercial companies. Recently, some researchers are expressed that the interaction of securitization with monetary policy has an effect on some channels of the monetary transmission mechanism. Monetary transmission channels affected by securitization: liquidity channel and in the sub-category of credit channel, it consists of bank lending channel and risk taking channel. The liquidity channel shows that as a result of increasing the liquidity conditions of securitization, it affects the mortgage market returns, tends to decrease the interest rate on housing loans and causes a lower loan cost in housing loans. In the credit channel of monetary policy, it is revealed that securitization provides banks with a source of funds that can reduce the impact of increasing funding costs with the implementation of monetary policy, and that the bank lending channel can potentially compensate the policy effect of the monetary authority on the loan supply. However, loan securitization also changes banks' incentives to take risks. In this study, it is evaluated that the effect of securitization on the transmission mechanism of monetary policy and may weaken or strengthen the effect of policy instruments in some transmission channels.