Menkul kıymetleştirme (securitization) ve varlığa dayalı menkul kıymetler
- Tez No: 32416
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
02JE.T *“* Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınma ve refah düzeyinin yükseltilmesini sağla yacak temel araç yatırımlarıdır. İşletmeler ülke genelindeki sınırlı kaynaklan kullanırken bu kay naklan rasyonel yatırım alanlarına kanalize etmek zorundadırlar. Rasyonel yatıran seçimi başa ran işletmeler kısa sürede maliyet ve kararlılık değişimi yani verimlilik artışı sağlayabilecekler dir. Bu işletmelerin özelliklerini devam ettirebilmesi için gerekli kar motivine göre proje değer lendirilirken gerek değerlendirme metodlannın uygulanabilmesi ve gerekse metodlann uygulan masıyla elde edilen sonuçlann analizi için iskonto oranına ihtiyaç duyulacaktır. Kar amaçlı işlet meler için iskonta oram olarak kabul edilebilecek en uygun unsur, yatırana analize edilen fontla rın işletmeye maloluş değerini içeren sermaye maliyettir. Yatıranda kullanılacak fonlaraı ser maye içindeki paylan ve işletmeye maaliyetlerin farklı oluşu, bunlann ıskonto oranına ağırlık or talama yoluyla yansıtılmasını gerektirir. Ülke genelinde enflasyon oranının, iskonta oranına yan- sıtılmaması, ıskonto oranının gerçekte olduğundan daha düşük belirlenmesine neden olacaktır. Bu şekilde belirlenecek bir ıskonto oranında işletme fonlarının verimsiz alanlara yönelmesiyle kaynak israfına neden olabilecektir. Ticari kar esasına göre proje değerlendirme metodlan arasında en fazla tercih edilen ”Net Bugünkü Değer"dir. Bu metodun temel özelliği projenin tüm ekonomik ömrünü dikkate alması dır. Aynca gelecekteki nakit akımlannı bugünkü değere indirmek suretiyle, zaman tercihlerini de dikkate alır. Belirli bir iskonto oram kullanacak sermayenin alternatif kullanım kanlarındaki fır sat maliyetini de içermiş olur. Ancak metodun uygulanabilmesi ve güvenirliği, doğru olarak he saplanacak iskonto oranına bağlıdır. İskonto oranının tesbit edilmesinin oldukça zor yada imkan sız olduğu durumlarda, alternatif projeler arasında yatıran karan iç verim oranına göre verilebile cektir. Kar amaçlı işletmelerin yatmmlanndan kar elde edilebilmeleri yanında projenin yarata cağı sosyal faydayı da dikkate almak zorunda bnakmaktadır. Bu nedenle projenin ticari kar esa sına göre değerlendirilmesinin yanında birde Milü ekonominin bütünü üzerinde yaratacağı etki lerin belirlenmesi gerekir. Projenin milü ekonomi üzerindeki etkisi ise ancak ekonomik değer lendirme metodlan ile belirlenebilir. Bu metodlann bazılannda (Dosgupta-Marglm-Sen ve Little- Mırriesse) kullanılan iskonto oram toplumsal tercihler yansıtan sosyal iskonto oram olacaktır. Sosyal iskonto oram finansal açıdan proje değerlendirmede de kullanılan iskonto oram gibi iş letmeler arasında farklılık göstermeyecektir. Bu oran ülke geneündekLtraı yatırım projelerine uygulanan tek bir oran olacaktır. Sr'MlMASWl Htttiw.
Özet (Çeviri)
In developing countries, the major means that will enable the elevation of the level of economic development and prosperity is investments. Enterprises must chanalize the limited resources nationwide into rational investment fileds while utilizing them. Enterprises succeeding in the choice of rational investment will be able to enable the increase of productivity, in other words the change of cost and protitablity. To maintain their existence these enterprises should determine the rate of discount to carry out the methods of evaluation in the evaluation of projects and to analize the results of practice. The most proper element that can be considered as the rate of discount is the cost of capital that contains the cost-value of funds chanalized into investment.The difference of the shares of the funds used for investment and of their cost to the enterprises requires their addition onto the discount-rate by way of avarage. The omission of the rate of countrywide inflation will enable the discount value to appear lower. The discount rate determined that way also will be able to cause the waste of resources with the chanalizing of enterprins's funds into infertile and unprofitable fields. The current net value is the most prefered of all the project evaluation methods on the basis of profit. The main aspect of this method is to consider the whole economic life of the project. By decreasing the flows of cash in the future to the current value, it also takes time-choices into consideration in the field of alternative use. It also contains the opportunate cost of the capital that will use a certain discount value, however, the praticality and credibility of the method depends on the discount rate that will be calculated correctly. In cases that it is very hard or impossible to determine the discount rate, among alternative projects the decision on investment will be taken on the basis of internal efficieney. In addition to the fact that profit-oriented enterprises can make profits, is necessary to take into consideration the social benefits that the project will generate. Thus, as well as evaluating the project on the basis of profit it is needed to determine the effects on the overall national economy. These effects can only be determined by means of economic evaluation methods. The discount-rate that is used in some of these methods (Dasgupta-Marglin-Sen ve Little Mirrisse) will be the discount-rate that reflects social preferences. Social discount-rate like the discount-rate that is used to determine projects in terms of finance will differ among enterprises. This rate will be the sole one that is exercised ön all investment projects nationwide.