Culinary acculturation assessment ınventory (CAAI): Construction and validation in first generation ımmigrants in Turkey
Türkiye'de yaşayan göçmenlerin Türk mutfağına uyumlarını saptamaya yönelik yeni bir ölçek geliştirme: Geçerlik ve güvenirlik çalişmasi
- Tez No: 527674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada göçün beslenme ve sağlık üzerine olan etkilerini anlamak için göçmenlerin göç ettikleri ülkelerin mutfağının kültürel etmenlerine olan uyumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de yaşayan birinci nesil göçmenlerin mutfak uyumlarını belirlemeye yönelik görsel bir ölçek geliştirilmiş; geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Mutfak Kültürel Etkileşimini Değerlendirme Ölçeği, özgün adıyla“Culinary Acculturation Assessment Inventory (CAAI)”için standart ölçek geliştirme metodolojisi uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 256 katılımcının (% 55 kadın) %64'ünü 53 farklı ülkeden gelen göçmenler ve %36'sını da Türkiye'den bir referans popülasyon oluşturmuştur. CAAI'nin son versiyonunda temel bileşenler analizleri yardımıyla 19 maddeden oluşan beslenme ve mutfak davranışlarıyla ilgili iki boyut bulunmuş ve bu boyutlar için z-skor değerleri hesaplanmıştır. Geçerlik ve güvenirliği yapılan çalışmada beslenme boyutunda faktör yükleri 0,388 ve 0,686 arasında ve alfa değeri 0,729; mutfak boyutundaki faktör yükleri de 0,480 ve 0,860 arasında ve alfa değeri 0,732 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of immigration on diet and health should be captured with dietary intake, but also through assessing culturally based culinary exposures. Therefore, a visual instrument, Culinary Acculturation Assessment Inventory (CAAI) was developed to assess culinary acculturation and determined its validity and reliability for first generation immigrants. Turkey was used as a case study to evaluate culinary acculturation of immigrants to Turkish Cuisine. Standard scale development methods were employed with 256 participants (55% women) of 64% immigrants from 53 countries and 36% people from Turkey. The final version of CAAI included 19 items across one dietary pattern and three culinary patterns as a result of principal component analyses. Dietary and culinary pattern z-scores were compared between immigrants and the referent population from Turkey. Factor loads of dietary pattern ranged between 0.388 and 0.686 with an alpha of 0.729, while the factor loads of culinary patterns ranged between 0.480 and 0.860 with an alpha of 0.732.